O soruşturmalar bitmiyor

S15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ve astsubay kaynağında önemli değişiklikler oldu. Askerlerin karşı çıkmasına rağmen, günümüzde üniversite mezunu olan bir...

S15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ve astsubay kaynağında önemli değişiklikler oldu. Askerlerin karşı çıkmasına rağmen, günümüzde üniversite mezunu olan bir genç sadece 6 aylık eğitimden sonra teğmen rütbesiyle göreve başlıyor. Harp okullarına alınan öğrenciler arasında da daha sonra yapılan araştırmalar, FETÖ bağlantısı da ortaya koyuyor.

Harp okuluna alınacak öğrencilerin güvenlik soruşturmalarıyla ilgili işlemler Milli Savunma Bakanlığı Personel bölümü tarafından yürütülüyor. Öğrenci alımı sırasında, ailesinden bir kişi hakkında FETÖ soruşturması varsa o subay adayı harp okuluna alınmıyor. Öğrencinin alınmasından sonra akrabalarından FETÖ’cü çıkan olursa, bu öğrencilerin de ilişiği kesiliyor. Ama, tüm bunlara rağmen, anketler uygulanarak öğrencilerle ilgili araştırmalar da yapılıyor.

BİR KOMUTAN ÇÖZDÜ

Günümüzde üniversite mezunu olanlardan lisans puanı 70 ve üzerinde olanlar harp okullarına başvurabiliyor. Sınava katılanlardan başarılı olanlar mülakata, sonra fiziki yeterlilik testine alınıyor. Bunlardan başarılı olanlar Harp Okulu öğrencisi oluyor. Harp okulunda öğrenciler 4 ay öğrenimden sonra, İzmir-Menteş’te bulunan kampta 2 ay atış ve tatbikat eğitimi alıyor.

Bu yıldan itibaren eğitim tersine döndü. Öğrenciler 2 ay Menteş’te eğitim aldıktan sonra İzmir Maltepe’de bulunan Kara Harp Okulu yerleşkesinde de eğitimini sürdürecek.

Dönemin Kara Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral İsmail Güzeller ve karargahı da öğrencilere uyguladığı ankette “Hangi okulda öğrenim gördünüz?”, “Hangi dershaneye gittiniz?”, “Cemaat yurdunda kaldınız mı?”, “Ailenizden yakın zamanda FETÖ soruşturması geçiren oldu mu?”, “Eğer varsa bunların isimleri nedir?” gibi sorular da yöneltildi. Aslında bunlar yapılan işlemler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zarrab ve işbirlikçileri Türkiye’de yargılanmalıydı 23 Eylül 2020 | 637 Okunma İşte rapor: 5 askerimiz böyle şehit oldu 22 Eylül 2020 | 2.028 Okunma Sorumluluktan kurtulamazsınız 20 Eylül 2020 | 724 Okunma Kamu zararı oldu kamu yararı 18 Eylül 2020 | 1.120 Okunma THK’yı AKP’lileştirme operasyonu 16 Eylül 2020 | 612 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar