Moğolistan’ın yaptığını bile yapamıyoruz

Mukhit Birdkhan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi mezunu. Ülkesi Moğolistan’da en büyük yabancı yatırım olan Oyutolgoi altın ve bakır madeni şirketinde yeraltı maden projesi bilgi işlem departmanında proje koordinatörü olarak çalışıyor.

Son dönemde Kaz Dağları’nda, Kirazlı’da yaşanan doğa katliamı ile ilgili fotoğrafları içi acıyarak görüyor, yazılanları içi acıyarak okuyor. Kanada şirketinin vahşice altın arama çalışması, yaptığı tahribat, Çanakkale’nin tek içme suyu barajının dibinde altın arandığı Kanada kamuoyuna anlatılabilse, inanıyorum bu şirket bir daha bu cesareti kendi kamuoyundan çekineceği için asla yapamaz.

Aralarında çok sayıda CHP’li milletvekili doğa katliamını yerinde gördü. Önce belirtelim tabii ki doğal kaynaklarımızdan yararlanılacak, kıymetli madenlerimiz çıkarılacak. Ama bunun usulüne göre yapılması, çalışmaların tamamlanmasından sonra aynı bölgenin yeşillendirilmesi esas olmalı. Biz de başta taş ocakları olmak üzere alınan alınıyor, tahribat yapılıyor, sonra o haliyle bırakıp gidiliyor.

ONLARA BAKALIM

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
58 güne, 25 bin lira 21 Ağustos 2019 | 502 Okunma Belediyelere kayyuma gerek bile olmayacaktı ama... 20 Ağustos 2019 | 5.781 Okunma Yargıda 5 yıl önce, 5 yıl sonra 18 Ağustos 2019 | 2.754 Okunma 1 milyon 980 bin liranın hesabını versin 16 Ağustos 2019 | 4.240 Okunma Türkiye nereye gidiyor? 14 Ağustos 2019 | 375 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar