Kılıçdaroğlu’nun istifadan döndüğü an

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bazıları ne kadar haksızlık yaptığını bu seçimde anladı. 25 yıl önce kaybedilen Ankara’da, İstanbul’da CHP adayları kazandı....

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bazıları ne kadar haksızlık yaptığını bu seçimde anladı. 25 yıl önce kaybedilen Ankara’da, İstanbul’da CHP adayları kazandı. İç Anadolu’da neredeyse “yok” durumda olan CHP, varlığını gösterdi. Bu seçimde elde edilen başarı, partisine küskün olduğu için oy kullanmaya gitmeyenlerin, gelecek seçimler için de umutlarını yeşertti.

Bunlar kolay olmadı. CHP Genel Başkanı’nın politikası, oyları yerinde sayan partisinin yeni açılımlar yapması, “karşı taraftan oy alması” üzerine kuruluydu. Bunun adımını atmaya çalıştığında, CHP’yi sağa çekmekle suçlanıyordu.

KILIÇDAROĞLU BİTMİŞTİ

10 yılda 9 seçim kaybetmesine rağmen Kılıçdaroğlu, politikasından geri adım atmadı. Sonuçta doğru hedefte olduğu bu seçimde görüldü. CHP, büyük illeri kazanmamış olsaydı. Kılıçdaroğlu bitmişti.

Kılıçdaroğlu’nun bu adımlarını parti içinde “Kılıçdaroğlu Doktrini” diye niteleyenler var. Bunun ilk adımı, sağ kesimden de oy alabilmek, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçimini engellemek adına MHP’nin destek verdiği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesiyle atılmıştı. Aslında bu çok büyük bir hamleydi. CHP’ye oy vermeyen kitlelerin oy vereceği bir açılımdı. Bu durum ise CHP seçmenin hiç alışık olmadığı bir durumdu. O yüzden sandığa gidilmedi. Oy oranı yüzde 38’de kaldı, küçük bir farkla seçim ikinci tura kalmadan Erdoğan seçildi.

İYİ Parti’nin seçime girmesi, seçimde işbirliği yapılması, unutulan Saadet Partisiyle, Demokrat Parti’yle dirsek teması boşuna değildi. CHP ile bazı partilerin paralel hale getirilmesi, önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin anlamı karşı taraftan oy alabilme kulvarını genişletmekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Belediyesi’nde 5/3 taktiği 26 Haziran 2019 | 2.038 Okunma Genel başkanın odasında sarılıp ağladılar 25 Haziran 2019 | 2.237 Okunma Sayıştay, İBB’yi böyle koruyor 23 Haziran 2019 | 765 Okunma İmamoğlu’nu rahat bırakmayacaklar 21 Haziran 2019 | 1.333 Okunma Biz askerliği kısaltırken Yunanistan Ege’de, 13 üs kurdu, 5 bin asker yığdı 19 Haziran 2019 | 416 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum