İşte rant talanının bilançosu

Ormancılar Derneği, 1924 yılında kurulan ilk sivil toplum kuruluşudur. Doğa sevgisi aşılamak, ormanlarımızı korumak amacıyla kurulan dernek, tüm engellemelere rağmen ormancılıkla ilgili gerçekleri her...

Ormancılar Derneği, 1924 yılında kurulan ilk sivil toplum kuruluşudur. Doğa sevgisi aşılamak, ormanlarımızı korumak amacıyla kurulan dernek, tüm engellemelere rağmen ormancılıkla ilgili gerçekleri her fırsatta topluma duyurmaya çalışıyor. Kaz Dağlarında, Kirazlı’da yaşanan tahribat, insanların gözünü açtı. “Su ve Vicdan Nöbeti” bayramda da devam etti.

Kaz dağlarında, 79’u sadece bu bölgede yetişen 800 civarında bitki, 147 kuş, 40 çeşit memeli 34 çeşit sürüngen saptanmış. Ormanlar bünyesinde sakladığı varlık değeriyle tüm canlılar için vazgeçilmez özellik taşır.

YASALARDA VAR AMA

Orman teşkilatının her kademesinde 38 yıl görev yapan ve Orman Genel Müdürlüğü görevinden sonra kendi isteğiyle emekliye ayrılan Cahit Nasırlı, ormanlarımızın korunmasını tehlikeye düşüren faktörlerin bir kısmının yasalardan, bazılarının da kısmi uygulamalardan kaynaklandığını belirtiyor. Belki de hiçbir ülkenin anayasasında olmayan ormanlarla ilgili hükümler Anayasamızın 169.maddesinde yer alıyor. Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Bunun için genel ve özel af çıkarılamaz.

Ancak gelin görün ki bu anayasa hükümleri uygulanmıyor. Örneğin, gerek Anayasa ve gerekse 6831 sayılı Orman Kanunu’nda yanan sahaların derhal ağaçlandırılması ve hiçbir izin ve ittifaka konu edilemeyeceği yer almasına rağmen, yanan alanlar, ülkemizde örnekleri her gün basında da görüldüğü gibi yerleşime açılıyor.

YETKİLERİ YOK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suya-sabuna dokunmadan! 08 Nisan 2020 | 3.032 Okunma Çevre mühendislerinin dediği oldu ama... 07 Nisan 2020 | 2.980 Okunma Başkan, koronavirüsü kovdu! 05 Nisan 2020 | 1.244 Okunma ABD’den Kılıçdaroğlu’na gece gelen belgeler 03 Nisan 2020 | 6.932 Okunma Bağış iadesinden, bağış toplanmasına gelindi  01 Nisan 2020 | 2.438 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar