İşte bu krizin perde arkası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çektirilen eziyet, “Bu artık böyle gitmez” noktasına geldi. Yurtdışına seyahat için gidenlerin bile dönmeyeceğine kendilerini o kadar inandırmışlar ki meslek sahibi...

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çektirilen eziyet, “Bu artık böyle gitmez” noktasına geldi. Yurtdışına seyahat için gidenlerin bile dönmeyeceğine kendilerini o kadar inandırmışlar ki meslek sahibi olanlara da kapılarını kapatıyorlar. Türkiye’de yaşamak istemeyenlerin oranında yüzde 400’e kadar artış olduğu büyükelçiliklerde konuşuluyor. İşte, her gideni de ülkelerinde “Kalıcı” gördükleri için vize vermiyorlar. İşin özü bu.

Sorun giderek büyüyor. Vize danışmanlık şirketlerinin yetkilileri ve çalışanları hangi durumda vize verilmeyeceğini bilirler, hatta ellerindeki belgelere göre vize verilip verilmeyeceğini de anlarlardı. Ama bugün vize verilmesi gerekenlerin de başvurularının reddedilmesinin şaşkınlığını yaşıyorlar.

BU BÖYLE GİTMEZ

“Vize krizi”nin giderek büyümesi, kuşkusuz en çok Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu rahatsız ediyor. Nitekim, bu rahatsızlık ilgili ülkelerin büyükelçileri ile yapılacak görüşmelerde anlatılacak. Çavuşoğlu, sorunu şöyle özetliyor:

“Vatandaşımız, bir ülkede fuar var ve davetli olduğunu da başvurusunda belirtiyor. Randevuyu bile fuar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uçaktan indirilen vali ve orgeneral 30 Eylül 2022 | 3.514 Okunma Bu, 711 üst düzey bürokratın da seçimi olacak 28 Eylül 2022 | 1.914 Okunma Onca eziyetin karşılığı 27 Eylül 2022 | 352 Okunma Sahi bu parayı nasıl saçıyorsunuz?   25 Eylül 2022 | 1.080 Okunma Sorguda Doğu Perinçek ve 10 gazeteci soruldu 23 Eylül 2022 | 1.243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar