İşte ABD'nin yeni oyunu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Fırat’ın doğusundan çekileceğini açıklamasının ardından, ABD’nin her kademesinden yapılan değişik açıklamalarla, Fırat’ın doğusuna...

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Fırat’ın doğusundan çekileceğini açıklamasının ardından, ABD’nin her kademesinden yapılan değişik açıklamalarla, Fırat’ın doğusuna ilişkin adeta “jeopolitik borsa” diyebileceğimiz senaryolar havuzu yaratıldı. Özellikle Suriye’nin Orta Fırat vadisinde, koalisyon desteğiyle devam eden IŞİD ile mücadelede; “IŞİD bitti, bitmek üzere ve yakında zafer ilan edeceğiz” şeklinde yüzlerce kez söyleme rağmen, hâlâ 600 metrekarelik bir alanda kısır döngü içerisinde devam eden operasyonlarda ne kadar samimi oldukları da tartışmalı bir hâl aldı.

IŞİD’e karşı yoğun operasyonların devam ettiği ve bu kadar yoğun çatışmaların yaşandığı iddia edilen bir sahadan, ne hikmetse ve nasıl oluyor da Avrupalı 800 IŞİD teröristi ele geçirilebiliyor? Bunu açıklamak da, anlamak da zor.

NİYET ORTAYA ÇIKTI

Donald Trump Avrupalı müttefiklerinden; “Suriye’de ele geçirdiği Avrupalı 800 IŞİD teröristini teslim alarak yargılamalarını” istedi. Genelkurmay Asayiş Dairesi eski Şube Müdürü ve 21.YY Türkiye Enstitüsü Araştırma Merkezi Başkanı emekli Kurmay Albay Ünal Atabay’a sorduk. Gelişmeleri yakından izleyen Atabay, şunları anlattı:

“Bu talebin arka planında; Fırat’ın doğusuna ve güvenli bölgeye ilişkin, ABD planının kabulü yönünde Avrupalı bazı müttefiklerine baskı oluşturma niyeti yatıyor. Çünkü, 800 IŞİD teröristinin büyük bir çoğunluğunun, bazı batılı ülkelerin özel kuvvetler komutanlıkları ya da istihbarat örgütlerinin örtülü olarak güdümünde olduğunu söyleyebiliriz. Gelinen noktada, ABD bu durumu fırsat bilerek, bazı Avrupalı ülkelerin Suriye sahasındaki örtülü faaliyetlerini koz olarak kullanmak amacıyla, IŞİD teröristleri üzerinden politik ve askeri kazanç sağlamak istiyor.

Trump’ın bu hamlesine karşılık, tüm Avrupa ülkelerinin çeşitli bahaneler ileri sürüp hep bir ağızdan, ‘Geriye kabullerine ve yargılamaya şiddetle karşı çıkmaları’ ve isteksiz davranmaları bu durumu doğrular mahiyettedir.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı Yardımcısının zor seçimi 22 Mart 2019 | 4.642 Okunma Varsa, niçin savcılığa gönderilmiyor? 20 Mart 2019 | 6.014 Okunma Beluci Kürtleri 19 Mart 2019 | 5.967 Okunma Güneydoğu’dan seçim manzaraları 17 Mart 2019 | 5.767 Okunma Aleyhimde konuşsunlar diye ‘dedikodu ekibi’ kurdular 15 Mart 2019 | 639 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar