İçişleri Bakanı, Kılıçdaroğlu’ndan böyle intikam alıyor

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk'ün bugünkü (22.11.2022)'' İçişleri Bakanı, Kılıçdaroğlu’ndan böyle intikam alıyor'' başlıklı yazısı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde komiser muavinliğinden, ikinci sınıf emniyet müdürlüğüne kadar terfiler Merkez ve Yüksek Değerlendirme Kurulları tarafından yapılıyor. İçişleri Bakanı, uygun bulursa terfileri onaylıyor. Ancak birinci sınıf emniyet müdürlüğüne ise atamayla geliniyor. Yeni, durum diğerlerinden farklı.

Mevcut iktidar döneminde Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun 55. Maddesi’nde değişiklik yapıldı. Buna göre ikinci sınıf emniyet müdürü, birinci sınıf emniyet müdürlüğüne bakan onayı ile atanıyor. Bu durumda, iktidara yakın olanların atamaları yapılıyor, kıdem, liyakat bir kenara bırakılıyor. Nitekim haklarını arayanlar dava açsa da bu kez mahkemelerin müdürler lehine verdiği karar sıkıntı yaratıyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN KORUMASI OLUNCA   

İkinci sınıf emniyet müdürlüğünde en az iki yılını dolduran yani atamaya hak kazanmış  694 müdür bulunuyordu. Bunlardan 187’si birinci sınıf emniyet müdürlüğüne atandı. İçişleri Bakanı’nın kıdemi, liyakati dikkate aldığına inanan yok. İktidara yakınlık derecesi  atamalarda etkili oluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık 11 yıl koruma müdürlüğünü yapan...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O konuşmaları Akşener mi istiyor? 29 Kasım 2022 | 1.205 Okunma Sağlıkta ilginç hikayeler 27 Kasım 2022 | 481 Okunma Süper ligdeki kent, “sürgün yeri” oldu 25 Kasım 2022 | 497 Okunma Gizlilik olmazsa başarı olmaz 23 Kasım 2022 | 327 Okunma İçişleri Bakanı, Kılıçdaroğlu’ndan böyle intikam alıyor 22 Kasım 2022 | 1.447 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar