Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı

Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olan arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun 22 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi ve buna bağlı olarak 26 Ocak 2013’te yönetmeliğin...

Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olan arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun 22 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi ve buna bağlı olarak 26 Ocak 2013’te yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla uygulanmaya başlandı.

Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümünde ihtiyari bir yol olarak kabul edilen arabuluculuk, 12 Ekim 2017 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle önce iş uyuşmazlıklarında, 6 Aralık 2018 tarihi itibariyle ticari davalarda ‘Dava Şartı’ haline getirildi. Bunun anlamı, belli nitelikteki iş ve ticari uyuşmazlıklar hakkında, dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurmak zorunlu kılındı. Tabii ki arabuluculuk, kişilerin yargı yoluna erişimi önünde bir engel de oluşturmuyor.

BAKAN DA MİLLETVEKİLİ DE

Yargının yükünü azaltmayı hedefleyen bu düzenleme aslında bir yargılama faaliyeti değil. Tarafsız ve bağımsız bir arabulucunun yardımı ve süreci yönetmesiyle, uyuşmazlığın taraflarının kendi iradeleriyle çözüm arayışı içerisine girdiği sistematik bir çözüm yöntemi. Bir kamu hizmeti niteliğiyle de tanımlanan arabuluculuk mesleğini yapabilmek için hukuk fakültesi mezunu olmak ve 5 yıllık kıdem zorunlu.

Arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ve ileride pek çok hukuki uyuşmazlığın çözümünün de kapsama alınacağının öngörülmesi, bu doğrultuda çalışmaların devam ediyor olması nedeniyle arabuluculuk mesleğine ilgi de alabildiğine artmış durumda. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç arabulucu. Yeni sınava da 70 civarında eski ve halen görev yapan bakan, eski ve yeni milletvekili, çok sayıda hukuk profesörü de hazırlanıyor.

40 BİNİ ELENECEK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çevre mühendislerinin dediği oldu ama... 07 Nisan 2020 | 2.623 Okunma Başkan, koronavirüsü kovdu! 05 Nisan 2020 | 1.240 Okunma ABD’den Kılıçdaroğlu’na gece gelen belgeler 03 Nisan 2020 | 6.927 Okunma Bağış iadesinden, bağış toplanmasına gelindi  01 Nisan 2020 | 2.437 Okunma İki doktor başkandan şok açıklamalar 31 Mart 2020 | 6.172 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar