Harekatın perde arkasında neler var?

Menbiç yol haritasının, sıkıntılı bir süreç sonrasında Türkiye’nin baskısıyla yıl sonuna kadar tamamlanacağı gündemdeyken, birden bire ABD’nin; gözlem noktaları...

Menbiç yol haritasının, sıkıntılı bir süreç sonrasında Türkiye’nin baskısıyla yıl sonuna kadar tamamlanacağı gündemdeyken, birden bire ABD’nin; gözlem noktaları kurulacağını, 40 bin civarında PYD/PKK unsurunun eğitileceğini gündeme taşıması, Türkiye’nin sabrını zorlamaktan başka bir anlam taşımıyor. ABD’nin, sınırımıza yerleştirilen teröristlere hem havadan, hem de karadan daha uzun süre kalkan görevi yapacağı anlaşılıyor.
Kalıcı olduğunun işaretleri ortaya çıkıyor. ABD, bölgede 20’den fazla askeri üs-tesis oluşturdu. Bu üslerle birlikte radar sistemlerini, hava vasıtalarını ve hava savunma sistemlerini kullanabilecek altyapısını da oluşturdu. Tüm bunlar, oyalama taktikleriyle zaman kazanmak ilkesi üzerinden sürdürülüyor.

AÇIKLAMANIN ANLAMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna “Birkaç gün içinde harekatın başlayacağını” açıkladı. Bu alışılagelmiş bir açıklama değil. Teröristlerin önlem almalarından başka işe yaramaz. Bu açıklamanın ne anlama geldiğini Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Dairesi eski Şube Müdürü emekli Kurmay Albay Ünal Atabay şöyle anlattı:
– ABD askerleriyle karşılaşmamak adına gerekli önlemleri almalarına fırsat tanındı.
– ABD’ye, diplomatik yolların açık olduğu bir kez daha duyuruldu.
– Harekatın uluslararası meşruiyetinin daha fazla pekiştirilmesi için açıklama yapıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suya-sabuna dokunmadan! 08 Nisan 2020 | 3.026 Okunma Çevre mühendislerinin dediği oldu ama... 07 Nisan 2020 | 2.980 Okunma Başkan, koronavirüsü kovdu! 05 Nisan 2020 | 1.244 Okunma ABD’den Kılıçdaroğlu’na gece gelen belgeler 03 Nisan 2020 | 6.931 Okunma Bağış iadesinden, bağış toplanmasına gelindi  01 Nisan 2020 | 2.438 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar