Harekatın perde arkasında neler var?

Menbiç yol haritasının, sıkıntılı bir süreç sonrasında Türkiye’nin baskısıyla yıl sonuna kadar tamamlanacağı gündemdeyken, birden bire ABD’nin; gözlem noktaları...

Menbiç yol haritasının, sıkıntılı bir süreç sonrasında Türkiye’nin baskısıyla yıl sonuna kadar tamamlanacağı gündemdeyken, birden bire ABD’nin; gözlem noktaları kurulacağını, 40 bin civarında PYD/PKK unsurunun eğitileceğini gündeme taşıması, Türkiye’nin sabrını zorlamaktan başka bir anlam taşımıyor. ABD’nin, sınırımıza yerleştirilen teröristlere hem havadan, hem de karadan daha uzun süre kalkan görevi yapacağı anlaşılıyor.
Kalıcı olduğunun işaretleri ortaya çıkıyor. ABD, bölgede 20’den fazla askeri üs-tesis oluşturdu. Bu üslerle birlikte radar sistemlerini, hava vasıtalarını ve hava savunma sistemlerini kullanabilecek altyapısını da oluşturdu. Tüm bunlar, oyalama taktikleriyle zaman kazanmak ilkesi üzerinden sürdürülüyor.

AÇIKLAMANIN ANLAMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna “Birkaç gün içinde harekatın başlayacağını” açıkladı. Bu alışılagelmiş bir açıklama değil. Teröristlerin önlem almalarından başka işe yaramaz. Bu açıklamanın ne anlama geldiğini Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Dairesi eski Şube Müdürü emekli Kurmay Albay Ünal Atabay şöyle anlattı:
– ABD askerleriyle karşılaşmamak adına gerekli önlemleri almalarına fırsat tanındı.
– ABD’ye, diplomatik yolların açık olduğu bir kez daha duyuruldu.
– Harekatın uluslararası meşruiyetinin daha fazla pekiştirilmesi için açıklama yapıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’ye karşı yeni silahlı güç 17 Temmuz 2019 | 555 Okunma FETÖ, termal suyun da üstüne yatmış 16 Temmuz 2019 | 905 Okunma Komutan S-400’ü anlattı 14 Temmuz 2019 | 1.805 Okunma Gümrük müdüründen, danışmana 140 bin lira 12 Temmuz 2019 | 965 Okunma CHP’li başkan kayınbiradere üç görev verse... 10 Temmuz 2019 | 1.224 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar