Hadi gözünüz aydın o da başarıldı!

'' Öğrenci Andı, yalnızca derslerden önce her gün topluca okutulması uygulamasının kaldırılmasında hukuka aykırılık yoktur.”

İlkokullarımızda 1933 yılında okutulmaya başlanan andımız, AKP hükümetinin “Çözüm süreci” olarak nitelediği 2013 yılında, yönetmelikten çıkarıldı. Ama Milli Eğitim'in yönetmelik değişikliğine karşı toplumun duyarlı kesimleri, bazı öğretmen sendikaları, “Ankara'da Hakimler var” dedi ve yönetmeliğin iptali için davalar açtı.

Andımız'ın yönetmelikten çıkarılması üzerine dava açanlardan birisi de Emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun'du. Yeğeni adına Danıştay 8. Dairesi'nde, Andımız'la ilgili kararla ilgili olarak yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için dava açtı. Dava, Ertosun'un yeğeni lehine sonuçlandı.

ARAŞTIRMA YAPMADAN

Danıştay 8. Dairesi'nin gerekçeli kararında şöyle denildi: “Öğrenci Andı'nın kaldırılmasını gerekli kılacak idarece yaptırılmış eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından değerlendirmeler içeren araştırma, inceleme ve tespit bulunmamaktadır.

Sözü geçen Andın okutulmaya başlamasından itibaren dayanağını oluşturan Anayasal ve yasal kurallarda bir değişiklik yapılmamıştır. Toplumsal değer...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorguda Doğu Perinçek ve 10 gazeteci soruldu 23 Eylül 2022 | 1.186 Okunma O törende ne vali, ne belediye başkanı vardı 21 Eylül 2022 | 1.196 Okunma CHP milletvekillerine getirilen yasak 20 Eylül 2022 | 447 Okunma “Seyyid” Kemal Kılıçdaroğlu 18 Eylül 2022 | 1.254 Okunma İşte bu krizin perde arkası 16 Eylül 2022 | 1.045 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar