Hadi gözünüz aydın o da başarıldı!

'' Öğrenci Andı, yalnızca derslerden önce her gün topluca okutulması uygulamasının kaldırılmasında hukuka aykırılık yoktur.”

İlkokullarımızda 1933 yılında okutulmaya başlanan andımız, AKP hükümetinin “Çözüm süreci” olarak nitelediği 2013 yılında, yönetmelikten çıkarıldı. Ama Milli Eğitim'in yönetmelik değişikliğine karşı toplumun duyarlı kesimleri, bazı öğretmen sendikaları, “Ankara'da Hakimler var” dedi ve yönetmeliğin iptali için davalar açtı.

Andımız'ın yönetmelikten çıkarılması üzerine dava açanlardan birisi de Emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun'du. Yeğeni adına Danıştay 8. Dairesi'nde, Andımız'la ilgili kararla ilgili olarak yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için dava açtı. Dava, Ertosun'un yeğeni lehine sonuçlandı.

ARAŞTIRMA YAPMADAN

Danıştay 8. Dairesi'nin gerekçeli kararında şöyle denildi: “Öğrenci Andı'nın kaldırılmasını gerekli kılacak idarece yaptırılmış eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından değerlendirmeler içeren araştırma, inceleme ve tespit bulunmamaktadır.

Sözü geçen Andın okutulmaya başlamasından itibaren dayanağını oluşturan Anayasal ve yasal kurallarda bir değişiklik yapılmamıştır. Toplumsal değer...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Mehmet gitme; öleceksin” 21 Temmuz 2021 | 2.364 Okunma Üsteğmenin Kıbrıs Barış Harekatı anıları 20 Temmuz 2021 | 341 Okunma Devletin silahları kimlerin elinde? 18 Temmuz 2021 | 2.995 Okunma Valizleri hazır, cezaevine götürülmeyi bekliyorlar 16 Temmuz 2021 | 2.144 Okunma Baykal, Erdoğan’la pazarlık yaptı mı? 14 Temmuz 2021 | 4.238 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar