F-16 alımı başarı mı, fiyasko mu?

Sözcü yazarı Saygı Öztürk bu hafta 'F-16 alımı başarı mı, fiyasko mu?' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Utku Çakırözer, CHP Eskişehir milletvekilliğinden önce savunma ve diplomasi muhabirliği yaptı. Özellikle ülkemizi ilgilendiren konuları gazeteci olarak derinlemesine inceledi, araştırdı. F-16’ların alımı ile ilgili gelişmeleri SÖZCÜ bütün boyutlarıyla ortaya koydu. İktidar gelişmeleri “Büyük başarı” olarak gösterirken acaba muhalefet bu konuda ne diyor? TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Utku Çakırözer, yalnız resmi bilgilerle yetinmeyip konuyu yakından izleyen kaynaklarıyla görüştükten sonra “ABD’den F-16 alımı başarı değil, koca bir fiyaskodur” iddiasında bulundu.

Utku Çakırözer’i bu sözleri söylemeye iten ve “Fiyasko” demesine neden olan gerekçeleri öğrenmek için bir araya geldik. İlk sözü “Yerli ve milli füzeler yeni F-16’lara takılamayacak” oldu. Şaşırdım. Utku Çakırözer, “Sizi şaşırtmaya devam edeceğim” dedi ve şunları anlattı:

EVET, KOCA BİR FİYASKODUR

“Türkiye’nin ABD’den 40 adet yeni F16 savaş uçağı ile elindeki uçakların güçlendirilmesi için 79 adet modernizasyon kiti alımına ilişkin anlaşma ABD Kongresi’nin iki kanadında güçlü itirazlar gelmediği takdirde bugünlerde onaylanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti sözcüleri bu alımın onaylanmasını ‘diplomatik başarı’ gibi sunma çabasında. Oysa bu silah anlaşması bir başarı değil fiyasko olarak tarihe geçmeyi hak ediyor.

Öncelikle bu anlaşma sürecinin nereden ve nasıl önümüze geldiğini hatırlamakta fayda var: Türk Hava Kuvvetleri’nin muharip uçak ihtiyacını 80’ler ve 90’larda yaklaşık 240 adet F-16 uçağı ile karşılayan Türkiye, 2000’li yılların başında yeni nesil savaş uçağı F-35 projesine üretim ortağı olarak girdi. Türkiye’ye 11 milyar dolara mal olması öngörülen projede uçakların yaklaşık bin parçasının üretimi ve motor bakımları Türkiye’de yapılacaktı. Böylece 8 milyar dolarlık yerli katkı imkanı yaratılacaktı.

UÇAKLARIMIZ ABD’DE BEKLİYOR

Projeye ilk aşamada 1.4 milyar dolar ödeyen Türkiye için üretilen 6 adet F-35 savaş uçağı ABD’de bekliyor. 2019 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımı üzerine ABD Türkiye’yi F-35 projesinden çıkardı. Türkiye için üretilmiş 6 savaş uçağı da ABD’de alıkondu. Erdoğan yönetimi F-35 projesinden haksız biçimde çıkarılma ve parası ödenmiş, üretilmiş uçaklarına el konmasına yeterli tepki göstermedi. Türkiye hala hakkını savunmak için ABD nezdinde tahkim başvurusu yapmış değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu tablo, facianın geleceğini göstermiyor mu? 16 Şubat 2024 | 180 Okunma Adının önünde bakan yazması, ona bu hakkı verir mi? 14 Şubat 2024 | 478 Okunma F-16 alımı başarı mı, fiyasko mu? 13 Şubat 2024 | 458 Okunma Derviş ve yaralı kuş davası 09 Şubat 2024 | 683 Okunma Şehir terörünü destekleyen kırmızı bültenliler! 07 Şubat 2024 | 1.410 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar