Erdoğan, şunu sordu: Bu arsalar kimin?

Geçmişte de AKP Genel Başkanı ile CHP Genel Başkanının karşılıklı ziyaretleri olmuştu

Her ne kadar, ilk kez AKP Genel Merkezi’ne CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in gittiği söylense de, ilk ziyaret Deniz Baykal tarafından 22 yıl önce yapılmıştı. O zaman biz biraz gerilere gidelim...

AKP, 2002 yılında yapılan milletvekili genel seçimini kazandı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti yöneticileriyle yaptığı değerlendirme sonrasında, AKP Genel Merkezi’ne “Kutlama” ziyaretinin yapılmasının hem parlamento çalışmaları, hem de insani açıdan uygun olacağını belirtti. CHP heyetinde Deniz Baykal, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Eşref Erdem ve Mehmet Sevigen vardı. AKP heyetinde ise Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Yaşar Yakış ve Ertuğrul Yalçınbayır bulunuyordu.

 ÇOK CİDDİ UYARILARI OLDU

AKP’nin iktidara geldiği ilk yıl, halkta Atatürk ilkelerinin, Cumhuriyet değerlerinin aşındırılacağı, insanların yaşam biçimine karışılacağı konusunda kuşkular vardı. O görüşmenin tanıklarından dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, SÖZCÜ’ye şunları anlattı:

“2002’de AKP’ye yaptığımız ziyarette, Deniz Bey’in, o gün Atatürk, Cumhuriyet, laiklik, demokratik hak ve özgürlükler, Türk toplumunun hassasiyetleriyle oynanmaması konusunda önemli sözleri oldu. Toplumun hassasiyetlerini dile getirdi. ‘Şuna dokunmayın, buna dokunmayın’ dedi. CHP’nin duyarlılığını anlattı ve bunlara dokundurtmama konusunda ciddi bir uyarıda bulunmuştu. 2006’da Erdoğan’ın partimize yaptığı ziyaret ise yeni genel merkezimize hayırlı olsun içindi. Orada önemli bir konu konuşulmadı. Yani 2002 ile 2006 görüşmeleri çok farklıydı.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Darbe soruşturmalarının sonucu ve görüşülmeyen rapor 17 Temmuz 2024 | 2.705 Okunma Kılıçdaroğlu: Şimdi bunlar yapılmalı 16 Temmuz 2024 | 4.587 Okunma “Adnan Hoca” 8 bin 658 yıl hapis cezasının kaç yılını yatacak? 12 Temmuz 2024 | 2.796 Okunma Sarıklı-cübbeliyi orduevine aldılar gazileri askeri kampa almadılar! 10 Temmuz 2024 | 2.741 Okunma Cezaevinde olanlara inanamayacaksınız 09 Temmuz 2024 | 2.316 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar