Emniyet-jandarma kardeşliği

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi daha çok konuşulacak, yazılacak. Bu olayda Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’nın, kalabalığa hitaben “Eğer birine...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi daha çok konuşulacak, yazılacak. Bu olayda Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’nın, kalabalığa hitaben “Eğer birine zarar verecekseniz, önce beni ve görevlileri linç edeceksiniz” sözleri damga vurdu. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun korumalarının canla-başla görev yapmaları da unutulmayacaktır.

Emniyet ve jandarmanın görev yerleri farklıdır ama çalışmaları ve çalışma yöntemleri birbirine benzer. Jandarma da, yeni yapılanma çerçevesinde profesyonellerden oluşacak. Yakın bir gelecekte artık jandarmada er ya da onbaşı-çavuş kalmayacak. Diğer bir deyimle “Kır Polisi” adını da alabilir.

FARKLI YORUMLANINCA

Polis ve jandarma İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Yani “kardeş” kuruluşlardır. Ankara’nın Çubuk İlçesi’ne bağlı Akkuzulu Köyü’nde Kılıçdaroğlu’na dönük linç girişimini anlatırken, Emniyet Genel Müdürü’ne ait olmayan bazı sözler sanki ona aitmiş gibi bir algı doğmuş.
Özellikle “olayın geçtiği yerin jandarma bölgesi olduğu ve  jandarmanın aldığı güvenlik tedbirlerinin yetersiz olduğuna ve sadece emniyetin tedbir aldığına, jandarmanın hiçbir gayretinin ve tedbirinin olmadığına, görevli olmadığı halde orada özellikle olaylara sanki tek başına müdahale ettiği  vb.” anlamlara gelecek yorumlar Celal Uzunkaya’yı üzdü.

Uzunkaya, 42 yıllık meslek hayatı boyunca her zaman jandarma ile omuz omuza görev yaptı. Yorumlardan, kardeş jandarma teşkilatını itham ve ilzam edici bir anlam çıkaranlar olmuştur ama bu Uzunkaya’dan kaynaklanmıyor. Uzunkaya “Olay yerinde yüzlerce/belki binin üstünde gözü dönmüş insan vardı” sözlerine de şu açıklamayı getirdi:

“POLİSİYE BENZETME”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devlet destekleri böyle heba ediliyor 13 Ekim 2019 | 2.361 Okunma Baykal: Siyaset başarısız olunca, iş askere düştü 11 Ekim 2019 | 3.132 Okunma Çözümün sırrı o belgede 09 Ekim 2019 | 2.860 Okunma Asker B planına geçti 08 Ekim 2019 | 3.615 Okunma İmparatora dava! 06 Ekim 2019 | 3.509 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar