Bir bürokratın açığa alınma öyküsü

Suriye’nin Rakka kenti, Osmanlı döneminde devletle ters düşen Türkmen aşiretlerinin sürgüne gönderildiği bir yerdi. Avşarlar, Beydilliler, Bayatlar düzenli aralıklarla Rakka’ya sürgüne gönderildi.

Orada yurt tuttular. Bazı Türkmen aşiretleri de bilinçli bir şekilde uç sınır boylarına yerleştirildi. Bunlardan biri de hac yolunun güvenliğini sağlamakla görevlendirilen Pehlivanlı Türkmen Aşireti idi.
“Pehlivanlı Halep Kolu” denilen aşiretin mensupları Afrin civarında çok büyük bir beylik sürmekteydi. “Zeytin Dalı” harekatının yapıldığı Cinderes ve çevresindeki tüm köyler bu Türkmen aşiretinin özel mülkü ve yaşam alanıydı. İşte o yerlerin tapu kayıtlarında, Mesut Taner Genç’in ismi de bulunuyor. O aşiretin mensubu olan Genç, terörün en azgın döneminde elinde silahla askerle birlikte operasyona çıktı. Şimdi Kahramanmaraş Valiliği Hukuk İşleri Müdürü olan Genç, İçişleri Bakanı tarafından açığa alındı.

NEDEN ALINDI?

Taner Genç, Samsun Valiliği döneminde Erdoğan’ın “Bütün milliyetçilikleri ayaklarımın altına alıyorum” sözlerine sosyal medyada “Milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, ayaklar altındadır” eleştirisinde bulunmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Size tarihi bir olayı anlatacağım: Çuval misillemesi 08 Temmuz 2020 | 2.992 Okunma Öyle bir emir asla verilmedi 07 Temmuz 2020 | 3.486 Okunma Bu karardan haberiniz yok mu? 05 Temmuz 2020 | 1.077 Okunma Bu bir torpil listesidir 03 Temmuz 2020 | 5.063 Okunma Danıştay’ın Ayasofya kararı 01 Temmuz 2020 | 2.588 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar