Altılı masanın mutfağında neler oluyor?

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk'ün bugünkü (13.09.2022)''Altılı masanın mutfağında neler oluyor?'' başlıklı yazısı.

Altılı masayı dağıtmak, aralarına nifak sokmak için çalışanların gündemi HDP oluyor. Yalnız milletvekili değil, bakıyorsunuz partilerin il, ilçe yöneticileri ya da belediye il genel meclisi üyelerinin yaptığı açıklamalar öne alınıp, altılı masada büyük sorunlar olduğu gündeme getiriliyor.

7 Haziran 2015 seçimlerini hatırlayınız. AKP’nin zorlamasıyla Türkiye erken seçime götürüldü. Anayasa gereği, TBMM’de grubu bulunan partilerin de üye vermesiyle milli mutabakat hükümeti kurulması gerekiyordu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, o hükümette hiçbir milletvekilinin bulunmasını istemedi. Bahçeli’ye rağmen Tuğrul Türkeş bakanlık teklifini kabul etti. Türkeş, bu yüzden partisinden ihraç edildi. Genel Seçim 1 Kasım’da yapıldı, AKP tek başına iktidar oldu.

ALTINDA MI, ÜSTÜNDE Mİ?

HDP Milletvekilleri de AKP’lilerle birlikte aynı hükümette görev aldı mı? Evet aldı. Unutuyoruz ama dönemin HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da Kalkınma Bakanı olarak AKP’lilerle birlikte aynı hükümette görev yaptı. Kıyamette kopmadı.

Şimdi de, “Altılı masanın altında” bazen “Altılı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzninizle... 04 Ekim 2022 | 110 Okunma Adalar gizli-saklı değil, açıkça silahlandırıldı; seçim için hatırlandı 02 Ekim 2022 | 222 Okunma Uçaktan indirilen vali ve orgeneral 30 Eylül 2022 | 4.719 Okunma Bu, 711 üst düzey bürokratın da seçimi olacak 28 Eylül 2022 | 1.956 Okunma Onca eziyetin karşılığı 27 Eylül 2022 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar