Altılı masanın mutfağında neler oluyor?

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk'ün bugünkü (13.09.2022)''Altılı masanın mutfağında neler oluyor?'' başlıklı yazısı.

Altılı masayı dağıtmak, aralarına nifak sokmak için çalışanların gündemi HDP oluyor. Yalnız milletvekili değil, bakıyorsunuz partilerin il, ilçe yöneticileri ya da belediye il genel meclisi üyelerinin yaptığı açıklamalar öne alınıp, altılı masada büyük sorunlar olduğu gündeme getiriliyor.

7 Haziran 2015 seçimlerini hatırlayınız. AKP’nin zorlamasıyla Türkiye erken seçime götürüldü. Anayasa gereği, TBMM’de grubu bulunan partilerin de üye vermesiyle milli mutabakat hükümeti kurulması gerekiyordu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, o hükümette hiçbir milletvekilinin bulunmasını istemedi. Bahçeli’ye rağmen Tuğrul Türkeş bakanlık teklifini kabul etti. Türkeş, bu yüzden partisinden ihraç edildi. Genel Seçim 1 Kasım’da yapıldı, AKP tek başına iktidar oldu.

ALTINDA MI, ÜSTÜNDE Mİ?

HDP Milletvekilleri de AKP’lilerle birlikte aynı hükümette görev aldı mı? Evet aldı. Unutuyoruz ama dönemin HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da Kalkınma Bakanı olarak AKP’lilerle birlikte aynı hükümette görev yaptı. Kıyamette kopmadı.

Şimdi de, “Altılı masanın altında” bazen “Altılı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay ve Sayıştay aynı duruşu sergilemedi 05 Şubat 2023 | 1.775 Okunma Bunların hesabı sorulmasın mı?    03 Şubat 2023 | 3.196 Okunma O vaatlerinizle birlikte masa-sandalyeniz de gider 01 Şubat 2023 | 3.026 Okunma 6’lı masanın, saray planı 31 Ocak 2023 | 1.217 Okunma 100 yılda Cumhurbaşkanlarımızı nasıl seçtik? 29 Ocak 2023 | 211 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar