Adalarımızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyorlar

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk'ün bugünkü (03.05.2022)''Adalarımızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyorlar'' başlıklı yazısı.

Yunanistan, İzmir, Aydın, Muğla il sınırlarımızda bulunan 20 ada ve iki kayalığı AKP döneminde  işgal etti. Bu adalara, hava sahamızı, kara sularımızı ihlal ederek gelip gidiyorlar. Egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyorlar. Bazen Cumhurbaşkanı, bazen başbakan, bazen genelkurmay başkanının bu adalara çıkıp Yunan bayrağı önünde askerlerle, yerleştirdikleri vatandaşlarla görüntüleri Yunan sitelerinde yayımlanıyor.

Lozan Antlaşmasına göre silahsız, askersiz olması gereken adalarda ağır silahlar, binlerce asker bulunduruluyor.  Savaş gemileri yanaşıyor, adalara asker çıkarılıyor, tatbikatlar yapılıyor. Türkiye’nin bu yöndeki şikayetleri hep kulak arkası ediliyor.

MİSLİYLE KARŞILIK

Yunanistan, adaları işgal etmekle, Lozan Antlaşması’nı delmekle kalmıyor. Karasuları 6 mil olmasına rağmen, hava sahalarının 10 mil olduğunu öne sürüyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Ama Yunanistan “Ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket ediyor. O yüzden, sanki kendi hava sahasıymış gibi hava sahamızı sürekli ihlal ediyor. Bu yüzden havada Türk ve Yunan pilotları arasında kıyasıya bir mücadele sürüyor.

Yunanistan, adalarımızın hava sahasını, kendisine ait hava...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O soruşturma SADAT ve ASDER’le başladı 20 Mayıs 2022 | 334 Okunma SADAT yöneticisi anlattı: 22 İslam ülkesinde çalıştık 18 Mayıs 2022 | 593 Okunma 10 yıl önce, 10 yıl sonra yine SADAT 17 Mayıs 2022 | 737 Okunma Kılıçdaroğlu, SADAT’ı “Altılı Masa” adına sordu 15 Mayıs 2022 | 473 Okunma Kaftancıoğlu’na önce cezaevi, sonra şartlı tahliye 13 Mayıs 2022 | 741 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar