ÇOK OKUNAN YAZARLAR

“Andımız”la ilgili önemli karar

İlkokullarda 1933 yılında okutulmaya başlanan “Andımız”, hükümetin “Açılım” politikası sonucu 2013 yılında yönetmelikten çıkarıldı ve bir anlamda okunması yasaklandı .

Saygı Öztürk
Saygı Öztürk Sözcü Gazetesi
23 Eylül 2018 | 2.8 K

İlkokullarda 1933 yılında okutulmaya başlanan “Andımız”, hükümetin “Açılım” politikası sonucu 2013 yılında yönetmelikten çıkarıldı ve bir anlamda okunması yasaklandı. “Devlet Üstün Hizmet Madalyalı”  Yargıtay 6. Ceza Dairesi ve HSK eski Üyesi Ali Suat Ertosun da çocukları da “Andımız”ı söyleyerek büyümüşlerdi. Birilerinin bu konuda hukuki mücadele vermesi gerekiyordu. Dava açtı, reddedildi. Davayı, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’na götürdü, bir oy farkıyla orada da reddedildi. Ertosun, bu kez karar düzeltilmesi yoluna gitti. 21 Eylül’de aldığı haberle yargılamanın yolunun yeniden açıldığını öğrendi.

Davanın o zaman Danıştay 8. Dairesi’nde ve Dava Daireleri Kurulu’nda reddedilme sebebi çok garipti. Kararda, “Davacı Ali Suat Ertosun’un, davaya konu ettiği Andımızı kaldıran yönetmelik hükmü ile arasında güncel, kişisel ve meşru bir menfaat ilişkisi bulunmamaktadır. Davacının, ilköğretim çağında çocuğunun bulunmaması gerekçesiyle davanın ehliyet yönünde reddine karar verilmiştir” deniliyordu.

TEK OY FARKIYLA

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER