ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Barzani’nin mektubu... Nereden nereye?

Bugün, Türkiye’ye kafa tutan, ayağına bakanlarımız gitmesine rağmen isteklerini geri çeviren Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Lideri Mesut Barzani’yi, Türkiye’ye gelişlerinde bir zamanlar Habur Sınır Kapısı’nda bir yüzbaşı karşılıyordu .

Saygı Öztürk
Saygı Öztürk Sözcü Gazetesi
20 Eylül 2017 | 5.3 K

Bugün, Türkiye’ye kafa tutan, ayağına bakanlarımız gitmesine rağmen isteklerini geri çeviren Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Lideri Mesut Barzani’yi, Türkiye’ye gelişlerinde bir zamanlar Habur Sınır Kapısı’nda bir yüzbaşı karşılıyordu. Ankara’ya geldiği zaman doğruca MİT Müsteşarlığı’na götürülüyor, görüşmeler orada yapılıyordu. Barzani, Türkiye’nin isteklerinin dışına çıkmıyor, bunların harfiyen yerine getirilmesine özen gösteriyordu.
Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyine gerektiği zaman sınır ötesi harekat düzenliyor, bu harekatlar bazı yıllar 3-4 ay devam ediyordu. Askerimiz, yaz dönemini Irak topraklarında geçiriyor, teröristlerin sınırımıza geçmesi, Irak topraklarındayken engelleniyordu. Türkiye, teröristle mücadelede bunun büyük yararını gördü. O yüzden, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Irak’la sınırımızın yeniden çizilmesi için bazı girişimlerde bulundu. Amaç, teröristleri Irak tarafında düz alanlarda engellemek ve geçişlerini önlemekti. Ancak bu plan Irak tarafından kabul edilmediği için uygulamaya konulamadı.

ASKER GÖZÜYLE…

Tanklarımız, Kuzey Irak sınırına yakın bölgede… Barzani’ye gözdağı veriliyor. Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) alacağı tavsiye kararları öncesi, asker de “göreve hazır olduğu” mesajını veriyor. Kuzey Irak’a girebilir mi, girilirse hedef teröristlerin bulunduğu Kandil mi, yoksa Sincar mı henüz belirsiz… Mesut Barzani, PKK’yla mücadelede geçmişte hep Türkiye’nin yanında yer almıştı. Ancak daha sonra PKK’ya da her türlü destek yine Barzani tarafından gerçekleştirildi.
Askerler, Barzani’nin bağımsızlık referandumunu yapacağı ama şimdilik bağımsızlık ilan etmeyeceği görüşünde… Referandumda bağımsızlık için “evet” denilmesi, bölgede yeni bir dönemin de başlangıcı olacak. Böyle bir gelişme için askerler, “Bekamız, bölünmez bütünlüğümüz, milli menfaatlerimiz açısından tehdit ve risk faktörlerini olumsuz yönde ciddi boyutta etkileyeceği” görüşünde…
Barzani’nin, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin tepkisine rağmen kararını düne kadar değiştirmeyerek referanduma gitme cesareti göstermesi de hayli dikkat çekici…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER