Üç Harfliler...

Haziran ayı gelince eğitim gündemi "üç harflilerin" etkisi altına giriyor. Bunların açılımları arada bir değişiyor ama harf sayısı nedense hep aynı. İki hafta önce LGS vardı, şimdi de YKS....

Haziran ayı gelince eğitim gündemi "üç harflilerin" etkisi altına giriyor. Bunların açılımları arada bir değişiyor ama harf sayısı nedense hep aynı. İki hafta önce LGS vardı, şimdi de YKS. Öğrenciler bugün TYT, yarın da AYT ve YDT sınavlarına girecekler.

TYT, ismiyle müsemma bir şekilde öğrencilerin temel yeterliliklerini, yani muhakeme yeteneğini ölçecek. AYT ise biraz daha yakından ve detaylı bir fotoğraf çekecek.

Yani TYT öğrencilere, “Bakalım okuduğunu anlayabiliyor musun?” diye soracak. AYT ise, “Seçmek istediğin alanla ilgili bakalım neler biliyorsun?” diye.

Büyük ihtimalle sınavdan sonra yine uzun paragraflardan, yetmeyen zamandan falan bahsedeceğiz. Sınava çalışırken sadece çoktan seçmeli soruların şıkları arasında kısa mesafe koşu çalışması yapanlar, uzun paragraflarda daha şıklara ulaşamadan nefes nefese kalacak. Ama çalışırken kitap sayfalarında nefes egzersizi yapanlar, kondisyon farkıyla yine birkaç adım önde olacak.

Geçen sene sınavların kolaylık ve...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
LGS sonuçlarından çıkan sonuçlar 02 Temmuz 2022 | 1.612 Okunma Kalıpları parçalayanların kalıbına tükürmek! 25 Haziran 2022 | 137 Okunma Üç Harfliler... 18 Haziran 2022 | 196 Okunma Bu yazıyı bir yerden gözüm ısırıyor 11 Haziran 2022 | 256 Okunma Yeşil perde 04 Haziran 2022 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar