Tuba Ağacı ve Kiraz Ağacı

“Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim” sözünü duymuşsunuzdur. Sözü söyleyen kişi 2. Meşrutiyet döneminde iki defa eğitim bakanlığına getirilen Emrullah Efendi.Emrullah Efendi deyince...

“Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim” sözünü duymuşsunuzdur. Sözü söyleyen kişi 2. Meşrutiyet döneminde iki defa eğitim bakanlığına getirilen Emrullah Efendi.

Emrullah Efendi deyince aklımıza gelen başka bir şey daha var. Tuba Ağacı nazariyesi… Yazımızın konusu da o.

Önce Tuba Ağacından bahsedelim. Bu, cennette bulunan ve kökleri yukarıda olan bir ağaç. Metafor da zaten ağacın köklerinin yukarıda olmasından dolayı kullanılmış.

Emrullah Efendi bu benzetmeyle, toplumu eğitmek için yukarıdan başlanması gerektiğini söylemeye çalışmış. Yani önce üst kademedekiler eğitilerek, elit bir kadro oluşturulacak. Bu elit kadro daha sonra ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerini yetiştirecekler. Bu öğretmenler de aldıkları bu güçlü eğitimden sonra çocuklar ve gençleri eğitecekler.

Böylece yukarıdan aşağıya doğru bir hareketle, eğitim toplumun geneline yayılacak.

Tuba Ağacı nazariyesi o yıllarda eğitimde dönüşüme nereden başlanması...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zamanın kelepçesi ve sonsuzluk 08 Ekim 2022 | 66 Okunma Niyetini bozma! 01 Ekim 2022 | 205 Okunma Talimatla çalışan çocuklar 24 Eylül 2022 | 129 Okunma Rota yeniden oluşturuluyor 17 Eylül 2022 | 66 Okunma Nikâhına mı aldın? 10 Eylül 2022 | 216 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar