Peynir gemisi

Günlük hayatta kullandığımız dil, zihnimizin bir aynası gibi. Ne kadar kontrollü olmaya çalışsak da konuşurken kendimizle ilgili önemli ipuçları veriyoruz. Bu ip de genellikle bilinçaltımızda...

Günlük hayatta kullandığımız dil, zihnimizin bir aynası gibi. Ne kadar kontrollü olmaya çalışsak da konuşurken kendimizle ilgili önemli ipuçları veriyoruz. Bu ip de genellikle bilinçaltımızda oluşan düşünce yumağına bağlı.
Bilinçaltımız yüzleşmek istemediğimiz korkularımız ve zaaflarımızla dolu bir yer. İşte bu yüzden konuşurken, farkında olmadan zaaflarımızla ve korkularımızla yüzleşiyoruz.
Dikkat edin! Kendimizi zayıf hissettiğimiz alanlarla ilgili, daha çok konuşma eğilimindeyiz. Özellikle “ben” diliyle kurulan yargı cümleleri, bilinçaltında biriken zaaflarımızın baraj kapaklarını açıyor. Kendimizi överken, en çok eksikliğini hissettiğimiz sıfatları kullanıyoruz mesela.
Buradan hareketle, ikide bir “Ben çok çalışkanım” diyen bir kişinin, aslında bilinçaltında tembel olduğuna dair örtük bir düşüncesi olduğunu varsayabiliriz.
Şimdi gelelim asıl konumuza…
Televizyonda veya sosyal medyada yapılan...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zamanın kelepçesi ve sonsuzluk 08 Ekim 2022 | 74 Okunma Niyetini bozma! 01 Ekim 2022 | 216 Okunma Talimatla çalışan çocuklar 24 Eylül 2022 | 151 Okunma Rota yeniden oluşturuluyor 17 Eylül 2022 | 81 Okunma Nikâhına mı aldın? 10 Eylül 2022 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar