LGS sonuçlarından çıkan sonuçlar

Türkiye Gazetesi Yazarı Salih Uyan'ın bugünkü (02.07.2022)''LGS sonuçlarından çıkan sonuçlar'' başlıklı yazısı.

Yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı LGS sonuçları açıklandı. Katılım bu sene %83 olmuş. Bakanlık yeni sistemde sadece yüzde 10’u ilgilendiren bir sınav olacağını duyurmuştu. Ve sınava girecek öğrenci oranının çok daha düşük olacağı ön görülüyordu. Ama hesap çarşıya uymadı.

Çünkü sınava girmiyor olmak, öğrenciler ve veliler tarafından büyük bir başarısızlık olarak görülüyor. Tabii bu arada, sınavdan düşük puan alan ve günlerce hısım akrabaya hesap vermek zorunda olan çocukların psikolojisi göz ardı ediliyor.
Askerde komando olmak için önce boya, kiloya ve genel sağlık durumuna bakılır. Başvuru sonra yapılır. Ama mevcut durumda boyuna, kilosuna ve sağlık durumuna bakmadan herkese komando eğitimi veriliyor. Sonra elleri bağlı, ters olarak halata tırmanamayan adaylar “başarısız” olarak etiketleniyor.

Sınavdan dört eşit taksite bölünmüş bir hayal kırıklığıyla çıkan çocuklar, liseye 0-4 yenik başlıyorlar. Böylece okullar sosyal dışlanmanın merkezi hâline geliyor. Rekabeti...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zamanın kelepçesi ve sonsuzluk 08 Ekim 2022 | 64 Okunma Niyetini bozma! 01 Ekim 2022 | 162 Okunma Talimatla çalışan çocuklar 24 Eylül 2022 | 127 Okunma Rota yeniden oluşturuluyor 17 Eylül 2022 | 61 Okunma Nikâhına mı aldın? 10 Eylül 2022 | 204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar