Komşu komşunun tülüne muhtaçtır

Mutlaka siz de fark etmişsinizdir! Son birkaç yıldır özellikle zengin muhitlerde evlerin perdeleri kapanmıyor. İçi-dışı bir evlerde olabildiğince şeffaf, halka açık hayatlar yaşanıyor.Batı...

Mutlaka siz de fark etmişsinizdir! Son birkaç yıldır özellikle zengin muhitlerde evlerin perdeleri kapanmıyor. İçi-dışı bir evlerde olabildiğince şeffaf, halka açık hayatlar yaşanıyor.

Batı ülkelerinde çok perdesiz ev gördüm. Açıkçası pek de yadırgamadım. Çünkü batı dünyasında insan bedeninin mahremiyeti görünmezlikle değil, dokunulmazlıkla güvence altına alınmıştır. Bunu biliyorum.

Ama bizde durum farklı. Çünkü doğuda mahremiyet dokunma değil görme duyusuyla ilişkilidir. Hal böyle olunca da perde evin tesettürü olarak görülür ve açık olması her daim haber niteliği taşır.

Şimdi bu kadar derdimiz varken perdeyle mi uğraşıyorsun diyebilirsiniz. Ama bence demeyin! Çünkü bu mevzu aslında toplumsal çapta yaşanan sosyolojik bir vakanın önsözü, yoğun bakıma kaldırılan mahremiyetin son birkaç nefesinden birisidir.

Perdelerimiz niye açık biliyor musunuz?

Çünkü sosyal medyada perdelerin ardına kadar sıyrılması sonucu, ev perdesinin dışarıdan kıskanacak bir şeyi kalmamıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vay Atakan vay! 25 Şubat 2020 | 2.343 Okunma Karar ver! 18 Şubat 2020 | 58 Okunma Ruh Diyeti 11 Şubat 2020 | 96 Okunma Dengemi kaybettim. Hükümsüzdür 04 Şubat 2020 | 72 Okunma Doğal Afet&Sanal Afet 28 Ocak 2020 | 37 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar