Doktora Yeterlilik Sınavıyla imtihanım...

Bundan yaklaşık beş ay önce "Doktora Yeterlilik Sınavı" stresine girdim. Geçen hafta da sınava girdim ve çok şükür geçtim. Ama nedense stresim hâlâ geçmedi. Hani askerden terhis olursunuz da komutan...

Bundan yaklaşık beş ay önce "Doktora Yeterlilik Sınavı" stresine girdim. Geçen hafta da sınava girdim ve çok şükür geçtim. Ama nedense stresim hâlâ geçmedi. Hani askerden terhis olursunuz da komutan telefon açıp geri çağıracak hissi gelir ya… Öyle bir durum işte.

Doktora eğitimiyle askerliğin ne alakası var diyeceksiniz? Şöyle: Eğitim yönetimi alanında öne çıkan isimlerin neredeyse tamamı erkek ve ortamda kavga gürültü hiç eksik olmuyor. Yani çok eril bir ortamda geriliyorsunuz.

Adamlar tarih boyunca yememiş içmemiş, teori oluşturmuşlar. Tam bir şeyi öğreniyorsunuz. Sonraki sayfada “O iş öyle olmaz!” diye bağıran birisiyle karşılaşıyorsunuz. Onu da okuyup hak veriyorsunuz. Ama sonraki sayfada başka bir grup satırlar arasında sloganlar atarak öğrendiğiniz şeyleri boşa çıkarıyor.

Mesela tam Taylor ve Fayol “Yönetim olayı artık bitmiştir” diye kutlama yaparken, Elton Mayo ve arkadaşları heyecanla fabrikadan fırlayıp "Bittiniz oğlum siz!" diyerek rapor yazmaya girişiyorlar.

Weber “Herkes yerini bilecek. Akıllı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doktora Yeterlilik Sınavıyla imtihanım... 16 Mayıs 2024 | 372 Okunma Nur topu gibi lider 09 Mayıs 2024 | 415 Okunma Yeni mfredat, eitim ynetimi ve zihniyet 04 Mayıs 2024 | 108 Okunma tiraz istemem! 27 Nisan 2024 | 54 Okunma Aray 20 Nisan 2024 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar