Dağılmışız, toparlayanımız yok!

Ahmet Hamdi Tanpınar “Türkiye evlatlarına, kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânını vermiyor” demiş. Bugünü görseydi ne derdi bilmiyorum ama eskiden memleket kurtarma işi daha masum ve sevimli bir...

Ahmet Hamdi Tanpınar “Türkiye evlatlarına, kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânını vermiyor” demiş. Bugünü görseydi ne derdi bilmiyorum ama eskiden memleket kurtarma işi daha masum ve sevimli bir şekilde yapılıyordu. En azından niyetler iyiydi ve sınırlar vardı. Zaman ilerledikçe önce niyetler, sonra da dengeler bozuldu.
Seçilenler seçenleri yücelttikçe, demokrasi kültürünü bozguna uğratan, garip bir katılımcılık ve paydaşlık ruhu gelişti.
Eskiden de atıp tutardık elbette birçok konuyla ilgili. Ama özellikle sosyal medyadan sonra artık attığımızı tutamaz hâle geldik. Günlük hashtag eğitimleriyle, herkes her şeyden anlamaya başladı. Konu ne olursa olsun artık hepimiz üst perdeden konuşuyoruz. “Ülke bitmiş abi!” naralarıyla, o günkü gündeme uygun unvanlarımızı kuşanıp vatan kurtarmaya koşuyoruz.
Yangın çıkıyor. Herkes bir gün içinde hangi arazi tipinde hangi uçak tipiyle yangın söndürüleceği konusunda uzmanlaşıyor.
Deprem oluyor. Toplum birden toptan sismolog...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zamanın kelepçesi ve sonsuzluk 08 Ekim 2022 | 75 Okunma Niyetini bozma! 01 Ekim 2022 | 216 Okunma Talimatla çalışan çocuklar 24 Eylül 2022 | 151 Okunma Rota yeniden oluşturuluyor 17 Eylül 2022 | 83 Okunma Nikâhına mı aldın? 10 Eylül 2022 | 222 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar