Kafkasya’daki tuzak

Suriye üzerinden İran ile Türkiye'yi savaştırabilselerdi hem Türkiye'nin tarih sahnesine çıkışına engel olacaklar hem de İran'a diz çöktüreceklerdi. ABD de enerji yollarını istediği gibi tahkim edecek...

Suriye üzerinden İran ile Türkiye'yi savaştırabilselerdi hem Türkiye'nin tarih sahnesine çıkışına engel olacaklar hem de İran'a diz çöktüreceklerdi.
ABD de enerji yollarını istediği gibi tahkim edecek, Rusya ve Çin'e karşı çok büyük bir avantaj sağlayacaktı.
Hâliyle İsrail için de bölge dikensiz gül bahçesine dönüşecekti.
Başaramadılar
Her şeyden evvel İran ve Türkiye yönetimleri tuzağa düşmeyip sorumlu hareket etmeyi bildiler.
Takdir edersiniz ki, söz konusu iki ülkeden biri tuzağa düşseydi savaş kaçınılmaz olurdu. Mesela, Şah dönemi İran'ı olsaydı, ABD'nin tuzağına "gönüllü" düşer, Türkiye'ye saldırırdı. E tabi, Türkiye de bu saldırıyı (mecburen) karşılıksız bırakmazdı.
Haddizatında Suriye üzerinden İran- Türkiye savaşı çıkartabilselerdi 15 Temmuz'a da gerek duymayacaklardı.
Canım hiç alakasız olur mu? Ulu bilge Davutoğlu'nun "CHP ile koalisyon yapmamıza izin verilseydi 15 Temmuz yaşanmayacaktı..." sözüyle aynı kapıya çıkıyor işte.
Sonuç itibarıyla ne CHP ile AK Parti arasındaki o...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk’ün İsrail’e attığı kafa golü 23 Eylül 2023 | 391 Okunma İzlenme rekoru hâlâ onda 21 Eylül 2023 | 924 Okunma Bilal Erdoğan’ın örnek tavrı 20 Eylül 2023 | 939 Okunma O gün neden sustunuz? 19 Eylül 2023 | 1.109 Okunma Kim kimi terk etti? 16 Eylül 2023 | 357 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar