Güven tükendi

"Bundan böyle hiç kimse herhangi bir uluslararası kuruluşa başvurmayacak, herkes kendi arasında anlaşacak. BM'nin ve diğer kurumların tüm aptalca kararları paramparça olacak (...) Güven tükendi..." Rusya Güvenlik...

"Bundan böyle hiç kimse herhangi bir uluslararası kuruluşa başvurmayacak, herkes kendi arasında anlaşacak. BM'nin ve diğer kurumların tüm aptalca kararları paramparça olacak (...) Güven tükendi..."
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev bu sözleri Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Putin hakkındaki tutuklama kararı üzerine söyledi.
Tükendi denilen "güven" aslında hiçbir zaman tesis edilmiş değildi. Soğuk savaş döneminde bile.
"Güçlü olanın haklı olduğu" bir dünya sisteminde "hukukun üstünlüğü" gözbağından ibarettir. Cari olan güçlülerin hukukudur.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya 5'ten büyüktür" sözü de zaten uluslararası sistemin hukuksuzluğuna karşı bir isyan çağrısıydı.
Ne ki, kendilerine hiçbir şekilde "şirk" koşulmasını istemeyen küreselcileri bu hukuksuzluk da kesmedi. Dünyanın değil 5'ten, 1'den yani kendilerinden küçük olması için gemi azıya aldılar.
O kadar gözleri döndü ki işi Rusya Devlet Başkanı Putin'i tutuklamaya kalkışacak kadar vardırdılar.
Pratik karşılığı olmasa da Putin'i kriminalize etmek veya aşağılamak maksadına eriştiklerini...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mehmet Barlas 03 Haziran 2023 | 716 Okunma Bizde de vardı senin gibi bir deha 01 Haziran 2023 | 1.157 Okunma Erdoğan kadeh de kaldırsın mı? 31 Mayıs 2023 | 997 Okunma Hadi bayım başka kapıya 30 Mayıs 2023 | 1.481 Okunma Hepsine bulaştırdı 27 Mayıs 2023 | 863 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar