Akıncılar buluşması üzerine

Gençlerin ahlakını bozmakla suçlandığı için idama mahkûm edilen Sokrates, "Neden hep gençlerle ülfet edersin?" sorusuna şu cevabı vermiş: "Ben at terbiyecilerinin yaptığını yapıyorum;...

Gençlerin ahlakını bozmakla suçlandığı için idama mahkûm edilen Sokrates, "Neden hep gençlerle ülfet edersin?" sorusuna şu cevabı vermiş:
"Ben at terbiyecilerinin yaptığını yapıyorum; çünkü onlar terbiye için zinde tayları ele alıyor, yaşlı ve pörsümüş beygirleri değil..."
İsmet Özel eski bir yazısında bunu aktardıktan sonra, bir görüş etrafında toplanmak konusunda gençlere öncelik tanınmasını hatalı bulduğunu söyler. Bilgi ve ahlak bakımından insanları at, koyun veya herhangi başka bir hayvan imişler gibi algılamanın hatasına dikkat çekerek, "Eğer doğruluk istiyor ve bu isteğimizi başkalarıyla paylaşma gereği duyuyorsak muhatabımızı yaş ve cinsiyet bakımından ayrıma tâbi tutmanın ne anlamı var?.." der.
Şairimiz bununla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu kefeni yırtmak mümkün mü? 27 Kasım 2021 | 21 Okunma Sevgili muhaliflerim birbirinizi ezmeyiniz 24 Kasım 2021 | 40 Okunma Akıncılar buluşması üzerine 23 Kasım 2021 | 863 Okunma Millet bu zokayı yine yutmayacak 20 Kasım 2021 | 1.061 Okunma ‘Ama biz Müslümanız’ 18 Kasım 2021 | 922 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar