Ağ ‘kullanan’ balıklar

Sahi bu sosyal medya / sosyal ağlar nasıl para kazanıyor diye hiç düşündünüz mü? "Reklamlardan" mı dediniz? Hayır, o kadar basit bir ağ değil bu.

Chomsky'nin "Amerikan Rüyası İçin Ağıt"ını görmüşseniz, bütün dünyaya musallat olan finans kapitalist sistemin hangi şeytanlıklar üzerinde yükseldiğini adamakıllı idrak edersiniz.

Dünya sistemi hakkında hiçbir bilginiz olmasa da tek başına mezkur belgesel yeter.

İdrak deyip geçmeyin, her şey idrakle başlar. Sisteme mahkum olmaktan kurtulamasanız da "itiraz etmek" hakkınız mahfuz kalır. Bu da yarınlar adına hiç değilse bir umuttur.

Ya idrak melekeniz mefluç hale getirilmişse, yani, beyniniz işgal altındaysa?

Adı lazım değil o diziden bin kat daha fazla üzerinde durmak, düşünmek, adamakıllı teşrih masasına yatırmak gereken bir belgesel (Social Dilemma) yayımlandı Netflix'te.

Yazık ki hakkıyla üzerinde durulmadı.

Facebook, Twitter, Pinterest, Google gibi uygulamalara katkı sunan (Silikon Vadisi'nde vaktiyle bulunmuş ama etik nedenlerle bırakmış) profesyonellerle yapılan röportajların yer aldığı bir belgesel bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yandaş yargı bunu da yaptı 27 Ocak 2021 | 322 Okunma Geldim... 26 Ocak 2021 | 710 Okunma Dijital kapan! 14 Ocak 2021 | 308 Okunma Finalini merak ediyorum! 12 Ocak 2021 | 836 Okunma Orantısız zekâ üniversitesi 09 Ocak 2021 | 1.813 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar