Lozan kimin Ergenekonu?

Birinci Dünya savaşını (1914-1918)  kaybettik. 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesiyle teslim olduk, ordularımızı dağıttık. Vatanın her köşesi işgal ediliyordu.

Türk Milleti yokluk içinde çaresiz ve zulüm altındaydı; şartlar çok ağırdı, kara günlerdeydik. Mustafa Kemal Paşa'nın "asla esareti kabul etmemiş Türk Milleti" inancıyla istiklâl mücadelesini düşündüğü günlerde Saray, Şeyhülislam ve İstanbul merkezli münevverler ümidini İngiliz ve ABD mandacılığına bağlamıştı. Hatta bazıları açıktan düşman (İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan, Ermeni, Rum)'la işbirliği halindeydi. Vatanı savunan Kuvvacıları (Milli Kuvvetleri) ise düşman olarak görüyor, mücadele ediyordu. Bu dehşet verici manzara karşısında Haçlılar, "bin yıldır beklediğimiz fırsat gelmiştir. Hep birlikte kuşatır bastırırsak Türkleri geldikleri Orta Asya topraklarına süreriz" diyorlardı. Yurt içinde ve dışında her şey bitti denildiği sırada Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Samsun'a çıkışıyla beraber eşi görülmemiş bir bağımsızlık ateşi yakıldı, milliyetçi duygular bütün yurdu sardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kıbrıs'ta Yeni Bir Dönem mi? 14 Eylül 2019 | 90 Okunma Denenmişi denemek veya Evdeki bulgurdan olmak 07 Eylül 2019 | 223 Okunma Kafalı Hocamızın yolculuğu... 31 Ağustos 2019 | 232 Okunma "Kriz" uzmanı Vamık Volkan KKTC'de 24 Ağustos 2019 | 240 Okunma Suriye üzerinden resmin bütünü 17 Ağustos 2019 | 220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar