Batman'da 8 Mehmetçik Şehit, biri gazi

Batman'da bölücü PKK terör saldırısında sekiz Mehmetçiğimiz şehit düştü, bir Mehmetçiğimiz yaralandı. Cenaze törenine Batman ve Siirt Valisi, Milletvekili Ziver Özdemir, Jandarma Genel Komutanı Arif...

Batman'da bölücü PKK terör saldırısında sekiz Mehmetçiğimiz şehit düştü, bir Mehmetçiğimiz yaralandı. Cenaze törenine Batman ve Siirt Valisi, Milletvekili Ziver Özdemir, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin katıldı. Ankara'dan katılan olmadı. 16 yıldır söylenenlerde de, bölücü terörde de değişen bir şey olmamış, maalesef gerçeğimiz bu. Türk Milleti, bu vahşi ve hain terörün ne zaman biteceğinin cevabını bekliyor. Cevap yoksa sömürgecilerin maşası kanlı terör de var demektir.

Bölücü terörle mücadelenin nasıl yapılması gerektiğine dair çok şey yazıldı, söylendi, haykırıldı, ama aldıran olmadı. Çünkü onların türküsü başkaydı. Özetle, "T.C. asimilasyon, ayrımcılık ve baskı yaptı, haklarını alamayacağını anlayanlar teröre başvurmak zorunda kaldı" diyorlardı. PKK da aynen bu iddiada değil mi? Bunun için önce; 1) Asırlardır bir ve bütün olan Türk Milleti etnik parçalara ayırıldı. Dünyanın, hayatın ve ilmin gerçeğine aykırı olan bu iddialar uzun yıllar öncesinden beri yazıldı, söylendi. Sonra; 2) Çözümün anahtarı olarak bireye ait olan demokrasi kavramı bağlamından koparılıp etnik eşitlik anlamında kullanıldı. Uygulama da bu iki esasa göre yapıldı, kaçınılmaz olarak bugünlere gelindi. Aslında PKK'nın iddiası da, BOP'un gereği de böyleydi.

Terör uluslararası proje

Nasıl bir uluslararası projeyle karşı karşıya olduğumuzu anlamak için konuya biraz daha yakından bakalım. Resmî ağızlar dahil bazı yorumlarda sıkça "40 yıldır devam eden terör" ifadesi kullanılıyor. Bu doğru değil, düzeltmeliyiz. Eğer Türk diplomatları Mehmet Baydar ve Bahadır Demir'in ABD'de PKK öncüsü Ermeni ASALA örgütü (Gurgen Yanıkyan) tarafından 27 Ocak 1973 tarihinde şehit edilmesi başlangıç sayılırsa 45 yıl; bölücü terör görevini ASALA'dan devralan PKK'nın 15 Ağustos 1984'te Eruh ve Şemdinli karakoluna saldırması başlangıç sayılırsa 34 yıl denilmelidir. Hatta bu iki dönem için, PKK'nın ezilmesiyle gündemden düşen terörsüz 5 yıl (1998-2002) çıkarılırsa 40 ve 29 yıl denilmelidir.

Ancak 2002-20015 döneminde "daha çok demokrasi" ile çözüm arandığı sırada, Oslo ve İmralı mutabakatları gereğince PKK, Doğu ve Güneydoğu'da "özerk yönetim"  kurmak üzere serbestçe harekete geçti, bölgede ordulara yetecek kadar silah ve cephane yığınağı yaptı. Her şey ayan beyan, gözler önünde yürüyordu. Ama bir şeyin farkına varıldı ki terör örgütüyle, tabiatı icabı anlaşmak ve hedefe girmek mümkün değildir. Bunun üzerine 2015'ten itibaren siyasette temel bir değişikliğe gidildi. Gerçekten terörle mücadele başlatıldı. Ancak, bölücülüğü içermeyen, terörizmin sadece terör ayağı ile ve güvenlikçi politikalara inhisar eden mücadele ile sonuç almak mümkün değildi; öylede oldu. Sahada yaşananlara bakınca görülen budur.

Bölücülük hedefte yoksa...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İHD/PKK İstedi, AB Dayattı, Türkiye yaptı (3) 30 Ocak 2021 | 526 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (2) 23 Ocak 2021 | 253 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (1) 16 Ocak 2021 | 533 Okunma Muhasebe (2) 09 Ocak 2021 | 95 Okunma Muhasebe 02 Ocak 2021 | 266 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar