İran İslam’da hançer mi?

İran’da dini inanış, M.S. 630 yılına değin genel olarak Zerdüştlük idi. Ancak Arap Yarımadasında Mekke’de Peygamber Efendimiz, Hz. Muhammed’e (S.A.V) Kur’an’ın gelmesi ile İslâm dini vahiy oldu.

Hz. Muhammed tarafından 630 yılından başlayan İran’ın İslâm’a davetleri 652 yılında İslâm Devleti tarafından fethedilinceye değin devam etti. 652 yılında Sasani İmparatorluğu (dönemin İran Devleti’nin ismi) El-Kadesiye Savaşı’nda İslâm Devleti tarafından fethedilerek İslâm’la şereflendiler İslam dini, İran sınırları içerisinde yaygınlaşmaya başladı.

İran, tarihinin hem köklü bir geçmişe dayanması hem de coğrafî konumu itibariyle her zaman güçlü bir ordu bulundurmak zorundadır. Jeopolitik konumu ele alındığında dünyanın ulaşım ağının her zaman göbeğinde yer almıştır. Dünya›daki birçok kaynağın da var olduğu bir bölge olan Ortadoğu coğrafyasında konuşlanmıştır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkanlık sistemi üst aklın tehditi altında 24 Kasım 2020 | 0 Okunma İzole edilmek istenen Erdoğan değil, Türkiye’dir 17 Kasım 2020 | 0 Okunma Biden ve ABD-Türkiye ilişkileri 10 Kasım 2020 | 0 Okunma İzmir’i deprem değil; ahlaki fay vurdu 03 Kasım 2020 | 0 Okunma Önce Hakan Fidan sonra R. Tayyip Erdoğan… 27 Ekim 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar