FETÖ ile Mücadele Ederken Yaş Dallar Kesilmesin

Son zamanlarda FETÖ ile mücadelede önemli bir noktaya geldiğini biliyoruz ancak birçok kamu kurumunda “Birilerinin adamları acaba kayrılıyor mu?” sorusu akıllara gelmiyor değil. Özelikle silahlı kuvvetlerde ciddi bir...

Son zamanlarda FETÖ ile mücadelede önemli bir noktaya geldiğini biliyoruz ancak birçok kamu kurumunda “Birilerinin adamları acaba kayrılıyor mu?” sorusu akıllara gelmiyor değil. Özelikle silahlı kuvvetlerde ciddi bir sıkıntıya girildiği söyleniyor ve bu sıkıntının FETÖ benzeri ikinci bir yapılanmaya yol açabileceğini söylemekte yarar var.

Fişlenme döneminde hız artmış durumda. Kimi üst düzey subay ve astsubayların geçmişe dayanarak bir hesaplaşmaya girdiği ve bugünkü durumu bir fırsat olarak kullanmaya başladığı bilgileri bir yerlere iletilmeye çalışılıyor. Son bir yıl içinde FETÖ algısı kapsamında birçok masum subay ve astsubay personelinin haksız yere suçlandığı ifade ediliyor.

Ulusalcılara fırsat doğdu. Özelikle kendilerini ulusalcı Kemalist olarak tanımlayan üst düzey subaylar yeniden yetki tanımlaması ile kontrolsüz bir takım çalışmalara girmiş durumda. Masum subaylar ve kurum çalışanlarıyla ilgili namaz kılan, inançlı veya muhafazakâr kim varsa bunlarla ilgili detaylı çalışmaya girildiği bilgisi yayılmaya başladı. Birçok kişinin haksız yere fişlenerek yerlerinden, görevlerinden alındığı bilgisini dile getirenler var. Özellikle Milli Savunma Bakanlığı’ndaki personeller son zamanlarda çok tedirgin olmaya başladı. Bu durum karşısında kendilerini üst makamlara ifade edemedikleri için kibarca makamlarını terk etmek zorunda kalıyor, direnç ve savunmaya bile geçemediklerini söylüyorlar. Aksi takdirde kendilerini vatan haini gibi itham etmelerinin söz konusu olduğunu, işlerin, içinden çıkılamaz bir hal aldığını, korkularının artığını ve kendi aileleri tarafından dahi ihanetle suçlanarak vatan haini ilan edildiklerini ifade ediyorlar. Bu aşağılayıcı ithamların karşısında acziyetten başka ne hissedilebilir ki?

Son üç yıl içinde görevlere getirilenlerden rahatsız olan ulusalcı kanat ve yapılanması, Milli Savunma Bakanlığı’ndaki birçok kurumu kontrollü olarak gözlem altında tutup planlı bir yol kullanarak caydırıcı tehditlerle veya terör örgütü mensubu ithamıyla töhmet altına koyup kolay yoldan görevden aldırmalara başvurabiliyor. İhraç gibi yollar gösterilerek istedikleri şekilde cirit koşturdukları gün yüzüne çıkmış durumda. 

Birçok kamu kurumunda adam kayırmak için FETÖ ile mücadele sulandırılıyor. Adamı olan kayrılıyor; adamı olmayan da çok rahat geçmişe dayanan hesaplaşmalar sonucunda iftirayla suçlanıyor veya ihraç ediliyor. Gelen birçok ihbar asılsız olduğu gibi asıl FETÖ’cülerin de birtakım görevlere getirildiği söylenmekte. Örneğin; yakın akraba ilişkilerinden dolayı görevlerden alınanlar olduğunu biliyoruz ancak düne kadar FETÖ’yle iç içe olanların yeni görevlere getiriliyor olması büyük bir çelişkinin temellerini oluşturuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sizce CHP Atatürk partisi mi? 07 Aralık 2021 | 48 Okunma Er ya da geç ‘büyük devlet olma’ hayalimi herkes görecek 30 Kasım 2021 | 139 Okunma Pandemi sonrası güçler savaşı 23 Kasım 2021 | 90 Okunma “Aksakal dünyası” yeniden şekilleniyor 16 Kasım 2021 | 348 Okunma Dünden bugüne diplomasi tarihi 09 Kasım 2021 | 107 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar