Batının yeni ‘enerji’ oyununa dikkat

İklim değişikliğine karşı imzalanan Paris Anlaşması isimli anlaşmanın, yakın zamanda tüm dünyada hayata geçirileceği açıklanmıştı.Bu konuyla ilgili kaleme aldığım yazıma...

İklim değişikliğine karşı imzalanan Paris Anlaşması isimli anlaşmanın, yakın zamanda tüm dünyada hayata geçirileceği açıklanmıştı.

Bu konuyla ilgili kaleme aldığım yazıma, öncelikle ülkemiz için bu anlaşmanın erken olacağını belirterek başlamak istiyorum. Ülkemizin karbon salınımı konusunda gelişmişlikte, Avrupa Birliği ülkeleri seviyesine gelene kadar belirli bir süreye ihtiyacı vardır. 

Bugünlerde temiz hava, temiz çevre konusunda ahkam kesen ülkeler kalkınmışlıklarını bir nevi ‘tam yasaklamaya çalıştıkları’ fosil yakıt enerjileri ile nükleer enerjiye borçludur. Asıl önemli nokta da budur. Paris Anlaşması’nı imzalayan ülkeler arasında nükleer enerji konusunda istediği başarıyı yakalayamamış tek ülke Türkiye’dir. Bu sebeple mevcut konuya oldukça temkinli yaklaşmamız en doğru iş olacaktır.

Devletimiz de bu konuda gayet temkinli ve uyanık davranmış ve 2050 yılına kadar Türkiye’nin karbon salınımını azaltamayacağı yönünde açıklamaları ile yerinde bir hareket sergilemiştir. Zamanlaması da uygun düşmüştür. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasal İslam’ın Kemalizm oryantali 28 Eylül 2021 | 157 Okunma Yozlaşmış kafalar, hakikat gerçeğini göremezler… 21 Eylül 2021 | 65 Okunma Gıda sektörü, market kartellerinin elinde 14 Eylül 2021 | 323 Okunma Bilgi çağında molla melle olmak? 07 Eylül 2021 | 136 Okunma Siyasi fosil kafalardan üretici lider çıkmaz 31 Ağustos 2021 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar