Alevi yurttaşlarımız hakkında sosyolojik bir yaklaşım

İslam coğrafyasında MS 680 yılının sonlarına doğru vuku bulan “Kerbela olayından” sonra Muaviye oğlu Yezid ile Hz. Muhammed Resulullah Efendimiz Aleyhisselam’ın soyundan gelen Ehl-i Beyt üyeleri arasındaki ilişkiler, Ehl-i Beyt üyelerinin İslam’ı yaymak üzere başlıca üç ana coğrafyaya göç etmesine neden olmuştur.

Bunlar (1) Kuzey Afrika, (2) Uzakdoğu Asya ve (3) Orta Asya.

Orta Asya’ya göç eden Ehl-i Beyt mensupları ile etkileşen Türkler, böylece, Hz. Muhammed Resulullah Efendimiz Aleyhisselam’ın bizzat torunlarından İslamiyeti öğrenmiş ve kabul etmişlerdir.

Orta Asya’daki Türkler arasında Ehl-i Beyt sevgisi, örneğin, Yusuf Has Hâcib’in “Kutadgu Bilig” adlı eserindeki şu ifadelerde kendini gösterir:

“Hizmetkârlardan başka ve Bey’in adamları dışında, münâsebette bulunacağın kimselerden bazıları, Peygamber’in neslidir. Bunlara hürmet edersen, devlet ve saâdete kavuşursun. Bunları pek çok ve gönülden sev; iyi bak ve yardımda bulun. Bunlar, Ehl-i Beyt’tir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alevi yurttaşlarımız hakkında sosyolojik bir yaklaşım 03 Aralık 2019 | 371 Okunma Mustafa Kemal’i harcayanlar seni de harcar Muharrem ağa 26 Kasım 2019 | 292 Okunma Chatham House’dan Türkiye Operasyonu 19 Kasım 2019 | 667 Okunma Göçmenlerin ve Mültecilerin Döviz Tırnakçılığı… 12 Kasım 2019 | 112 Okunma CHP’nin Kayığı ile Suya İnilmez 05 Kasım 2019 | 51 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar