ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Marshall yardımları darbe ve ambargoları beraberinde getirmiştir

Marshall yardımı adı altında işlenen sinsi plan 1948 yılına kadar uzanıyor .

Sabri Balaman
Sabri Balaman Yeni Akit Gazetesi
14 Ağustos 2018 | 3.1 K

Marshall yardımı adı altında işlenen sinsi plan 1948 yılına kadar uzanıyor. İkinci Dünya savaşı sona ermiş, Batı’nın çıkmazda olduğu dönemde ABD kesenin ağzını açmış, ekonomisi çöküntüye giren ülkeleri Sovyetlere kaptırmamak için Marshall planını devreye sokmuştu. Türkiye bu plana dâhil edilmiş ve 16 Avrupa ülkesine hibe şeklinde gönderilen yardımlar yapılmıştır. 

Marshall yardımlarıyla birlikte birçok alanda dayatmanın devamında ekonomik bağımsızlığımız elimizden alındığı gibi petrol arama faaliyetlerimiz de durduruldu, emekleme aşamasındaki uçak fabrikalarımız kapatıldı, yerli demiryolu hamlemiz durduruldu, tarım bağımsızlığımızdaysa ilk darbeyi yemiş olduk.

ABD, “Siz zahmet edip üretmeyin, yorulmayın, ben hepsini size bedava veririm” diyordu. Yardım maskesiyle açları besliyor, yeni yetmelerini yetiştiriyor, tembelliğe alıştırıyor, yerli üretimi durduruyor, kendine bağımlı hale getiriyordu. Üstüne üstlük “sempatik” görünüyordu(!). ‘’Allah ABD’ye zeval vermesin’’ diye dualar ediliyordu. Dönemin bazı cemaat ve molla yapılarının da peş peşe CIA’e bağlantıları sağlanıyordu; ne de olsa mideye haram girmiş…

Osmanlı İmparatorluğu’na dayatılan kapitülasyonlar ve benzeri şeyleri ABD doğrudan Adnan Menderes’ten talep etmekteydi. Bu talepleri kabul etmeyen ve buna karşı çıkan Menderes düzmece bir mahkemeyle mahkûm edilerek çalışma arkadaşlarıyla birlikte idam edildi. Eh artık mideden ABD’ye bağımlı olan Türkiye her on yılda bir darbelere bağışıklık dönemine giriyor. 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 yılında dönemin paşaları bir sağdan bir soldan diyerek iç savaş ortamı hazırladı. CIA’in çocukları yönetimine el koydu ve 28 Şubat 1997’de ise dönemin hükümetleri istifaya zorlandı. 

Sadece 16 yılda Ak Parti’ye karşı yapılan darbelerse akıllara ziyan… 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER