Medeniyet şehri Mardin

Mardin, birçok açıdan örnek gösterilecek bir şehir. Kadimliği, tarihe beşik etmişliğiyle birlikte farklılığın, beraberliğe mani oluşturmadığına dair somut bir numune… Dini, etnik ve...

Mardin, birçok açıdan örnek gösterilecek bir şehir. Kadimliği, tarihe beşik etmişliğiyle birlikte farklılığın, beraberliğe mani oluşturmadığına dair somut bir numune… Dini, etnik ve kültürel çeşitliliğine eklemlenen hoşgörüsü ve saygısı takdire şayan!

Geçen hafta sonu Milat gazetesinin zengin bir kadrosu ile şehre konuk olduk. “İkinci Kurtuluş Mücadelesi 15 Temmuz” konulu panele verilen destek, gösterilen ilgi milli dinamiklerin canlılığına ilişkin önemli bir ipucuydu zaten!

Kiliseleri, camileri ile bütünlük mesajını veren şehrin şanslarından biri de sosyal politikaları ve insanı önemseyen mülki idare amirlerine sahip olmaları. Eşleriyle beraber yığınla sosyal proje geliştirmiş, insanların kalplerine ve hayatlarına dokunmayı başarmışlar.

Devam eden ve gelecekte planlanan etkinliklerden bahsederlerken gözlerindeki heyecanı, ışıltıyı fark etmemek mümkün değil!

Özellikle kadınlar ve gençlerin sosyal hayata kazandırılması için yığınla etkinlik yapılmış ve yapılması düşünülüyor. Şehirde çiçek diken kadın belediye işçilerini görmek de ayrı bir güzellikti tabii…

Beş altı yıl önce de ziyaret ettiğim şehirde dikkatimi çeken bir unsur çarşının tenhalığı, turistlerin az olmasıydı. Yanılmamışım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
28 Şubat: Bir mazi hikâyesi mi? 24 Şubat 2019 | 6.482 Okunma Kurban bir ibadet, kurban bayramı bir ferahlamadır! 26 Ağustos 2018 | 4.078 Okunma ABD açıktan saldırıyor! 12 Ağustos 2018 | 6.468 Okunma KADEM ve cinsiyet adalet 29 Temmuz 2018 | 7.313 Okunma 15 Temmuz: Millet kazandı! 15 Temmuz 2018 | 6.868 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar