Tunus demokrasisinin ölüm tutanağı!

Batının Arap Baharı diye isimlendirdiği gerçekte ise Arapların dikta yönetimlere karşı intifadası(silkinişi), direnişi ve kendi ifadeleriyle Arap Devrimi olarak başladı.Fakat demokrasi havarisi emperyalist ...

Batının Arap Baharı diye isimlendirdiği gerçekte ise Arapların dikta yönetimlere karşı intifadası(silkinişi), direnişi ve kendi ifadeleriyle Arap Devrimi olarak başladı.

Fakat demokrasi havarisi emperyalist güçler, Arap ülkelerine demokrasinin gelmesinden ürktüler ve sürece müdahale ederek karşı devrim başlattılar.

Mısır'da, Libya'da, Suriye'de ve Yemen'de Arap baharlarını kışa çevirdiler.

Sadece hareketin başladığı Tunus'ta Nahda Hareketi'nin ve özellikle lideri Raşid Gannuşi'nin hikmetli yaklaşımı sayesinde devrim amacına ulaştı ve toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla yarı başkanlık sistemini esas alan bir anayasa yapıldı.

Böylesi katılımcı ve uzlaşmacı bir anayasa süreci halkı Müslüman ülkeler arasında bir ilkti.

Anayasa kabul edildi, seçimler yapıldı, hükümetler kuruldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Makamı değişince düşüncesi değişenler 26 Eylül 2021 | 1.590 Okunma Kürt sorunu nedir Kemal Bey? 21 Eylül 2021 | 566 Okunma Hangi Diyanet İşleri Başkanı siyaset yapmıştır?! 19 Eylül 2021 | 851 Okunma Dürüst ol Ahmet Hakan! 16 Eylül 2021 | 1.187 Okunma CHP'li Özkoç ve destekçilerinin dikkatine! 14 Eylül 2021 | 3.178 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar