Suriyeliler hoşgörüyü hak etmiyorlar!

İki hafta önce cumhurbaşkanımızın Kilis’te Suriyelilere vatandaşlıktan bahsedince siyasi muhalefet ve muhalif medya 15 gündür salvo üstüne salvo savurmaya başladı.  Her gün ayrı...

İki hafta önce cumhurbaşkanımızın Kilis’tSuriyelilere vatandaşlıktan bahsedince siyasi muhalefet ve muhalif medya 15 gündür salvo üstüne salvo savurmaya başladı. 

Her gün ayrı bir söylem her gün ayrı bir manşet.

Yasaları ve tüzükleri bilmeyen vatandaşlar da sadece Suriyelilere mahsus bir uygulama yapılacak zannedip bu çirkin propagandaya aldanabilirler, aldanıyorlar da..

***

Oysa yabancıların vatandaşlık elde etmesini düzenleyen uygulamada kimi basit değişikliler ile bir sorunun giderilmesidir amaçlanan. Hemen şunu belirtelim ki kimseye zorla vatandaşlık verilmeyecektir. Yani isteyen alabilecektir.

Yabancıların vatandaşlık için müracaatında ise sekiz ayrı şart vardır. Reşit olmak, 5 yıldır ikamet ediyor olmak, uyum sağlamak, tehlikeli hastalığı bulunmamak, iyi ahlaklı olmak, yeterli Türkçe konuşmak, meslek sahibi ya da yeterli gelire sahip olmak, Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak. Bu şartlarda kökenine bakılmaksızın bütün yabacılar vatandaşlık için müracaat edebilirler.

***

Kamuoyunda Suriyeliler olarak tartışılıyor ama uyulama sadece Suriyelileri değil bütün göçmenleri kapsamaktadır. Ezici çoğunluk Suriyeli olduğu için meseleye ‘Suriyelilere vatandaşlık’ adı konmuş oldu.

Her şeyden önce göçmen sorununun ekonomik, sosyal ve kültürel boyutunu objektif olarak mercek altına almak gerekir.

Yaklaşık üç milyon insandan bahsediyoruz. Ve bu insanlar beş senedir bu ülkede -bazı münferit olaylar hariç- sorun çıkarmamışlar aksine memnun ve müteşekkir bir hayat sürdürmektedirler. Bu onların kalitesini de gösterir. Sokaklarda dilenenler de Suriyeli oldukları için değil meslek edindikleri için dilenmektedirler. Onlardan Suriyeliler de müştekidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anlamayana davul zurna az! 31 Mayıs 2020 | 51 Okunma AK Parti'nin içinden çıkan muhalifler! 26 Mayıs 2020 | 1.125 Okunma İstanbul Sözleşmesi ve zina meselesi 24 Mayıs 2020 | 1.032 Okunma Yılbaşında sabahlayıp Kadir Gecesi'nde uyuyan ümmet! 19 Mayıs 2020 | 1.904 Okunma Memleket masası ve ittifaklar 17 Mayıs 2020 | 262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar