Sen, ben, o, hepimiz sorumluyuz!

Dün toplum ve ümmet olarak bayram yapmayı hak etmediğimizi yazmıştım. Evet, fert fert bazı yükümlüklerimizi yerine getirsek de toplum olarak ümmet olarak üzerimize terettüp eden kimi...

Dün toplum ve ümmet olarak bayram yapmayı hak etmediğimizi yazmıştım. 
Evet, fert fert bazı yükümlüklerimizi yerine getirsek de toplum olarak ümmet olarak üzerimize terettüp eden kimi sorumluluklarımızı (kifai ve ayni farzları) ihmal etmenin olumsuz sonuçlarını yaşıyoruz. 

Bazı sorumluluklar fertlere değil topluma ya da ümmete terettüp eder. Toplumun bir kısmı yerine getirirse geri kalanı sorumluluktan kurtulur. Hiç kimse yerine getirmezse ya da eksik yerine getirilirse toplum ve ümmet olarak hepimiz sorumlu oluruz. Buna İslam literatüründe farz-ı kifaye diyoruz.

***

Hep cenaze namazı misal olarak verilir ötesine geçilmez.

Bu sorumluluğu hayatımıza aksettirdiğimizde ortaya İslam’ın hayatı kuşatan her zaman ve mekan için geçerli mükemmel bir sistem olduğu hakikati çıkar.

Kısaca farz-ı kifaye, Müslümanların ihtiyacı olan uzman, kurum ve ürünün yerli olarak karşılanması diye tarif edilebilir.

***

İhtiyacımız olan bütün uzmanları yetiştirmek toplumun üzerinde ki bir vecibedir.

Doktor, mühendis, öğretmen, asker, polis itfaiyeci, terzi, tasarımcı,  tamirci, senarist, yönetmen, diplomat, pilot, hukukçu, siyasetçi,  gazeteci, sanayici v.b.

Meşru ihtiyaç alanındaki bütün uzmanlıkları sayabilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babacan’a dikkat! 16 Temmuz 2019 | 3.722 Okunma FETÖ ile mücadeleye devam! 14 Temmuz 2019 | 1.677 Okunma LGBT ve istismar! 09 Temmuz 2019 | 346 Okunma Boğazın yıldızı! 07 Temmuz 2019 | 51 Okunma Yüzümüze gülüp arkadan iş çevirenler! 02 Temmuz 2019 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar