Rahmeti hak ediyor muyuz?!

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi(SOHR) geçtiğimiz günlerde, 23 Nisan- 23 Mayıs arasında, koalisyonun düzenlediği hava saldırılarında 225 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Orta...

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi(SOHR) geçtiğimiz günlerde, 23 Nisan- 23 Mayıs arasında, koalisyonun düzenlediği hava saldırılarında 225 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Orta Doğu’daki sivil ölümlerini izleyen Londra merkezli topluluk Airwars, bu hafta başlarında yalnızca Irak ve Suriye’de 366 sivilin öldüğü tahmininde bulundu.

Airwars’ın tespitlerine göre DAİŞ'e yönelik hava saldırılarının başladığı Ağustos 2014'ten Mart 2017'ye kadar Irak, Suriye ve Libya'da 3 bin 100 sivil, ABD havasaldırılarında hayatını kaybetti.

Ayrıca Airways, Irak ve Suriye'de Amerikan hava saldırılarının da "belirli bir rolü olduğu" düşünülen ilave 2 bin 700 sivil can kaybı olduğunu belirtti.

Kuruluş, Rusya'nın da Suriye'de 2015'ten bu yana isyancıların kontrolünde olan bölgelerde düzenlediği hava saldırılarında da 2 binden fazla sivili öldürdüğünün tespit edildiği bildirildi.

***

Manzara bu.

Terörle mücadele ettiğini savunan emperyalist güçler, gördüğü kalabalığa bomba yağdırıyor, masum insanları katlediyor, sonra yanlışlıkla oldu deyip çıkıveriyorlar işin içinden.

Bölgedeki sadece birkaç devlet bir araya gelse kısa sürede kökünü kazıyacakları terör, maalesef emperyalistlerin bölgedeki varlığının temel gerekçesi oluyor.

Ordular besleyen, mühimmat depolayan yüz milyarları silaha ödeyen bölge devletleri, ABD ve Rusya gibi emperyalist güçlerin binlerce sivili sehven(!) öldürmesi karşısında bile sesini çıkaramıyor.

Onlar yetmedi şimdi bir de NATO devreye giriyor!

***

İşin en üzücü yanı ölenlerin de öldürenlerin deMüslüman olması. Müslüman Müslümanı kırarken emperyalist devletler bu sorunu çözecekmiş edasıyla bölgeye çörekleniyorlar. Züccaciye dükkanına giren fil misali sivil, kadın, çocuk demeden binlerce insanı katlediyorlar ama terör bitmek yerine iyice azıyor!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Güçlendirilmiş parlamenter sistem ya da havanda su dövmek! 19 Ocak 2021 | 170 Okunma Şiddetle kınıyorum 17 Ocak 2021 | 1.992 Okunma Öfke ile bakan gözden faydalanmak! 12 Ocak 2021 | 276 Okunma Taşı gediğine koymak! 10 Ocak 2021 | 297 Okunma Rektör atamaları! 05 Ocak 2021 | 2.722 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar