Partili cumhurbaşkanlığının anlamı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine eğer erken seçim olmazsa Kasım 2019’da yapılacak seçim sonunda geçilmiş olacak. Referandumun derhal yürürlüğe giren maddelerinin sistemi etkileyecek...

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine eğer erken seçim olmazsa Kasım 2019’da yapılacak seçim sonunda geçilmiş olacak.

Referandumun derhal yürürlüğe giren maddelerinin sistemi etkileyecek olanı cumhurbaşkanının partili olmasına izin veren maddesidir.

Başbakanresmi sonuçlar açıklanınca cumhurbaşkanını partiye davet edeceklerinizaten açıklamıştı.

***

Başkentten yansıdığı kadarıyla AK Parti’nin tatlı bir telaş içinde olduğunu görüyoruz.

2 Mayısgünü Cumhurbaşkanı AK Parti’ye resmen üye olacak.

Böylece parti adayı olarak seçilen cumhurbaşkanının partisizlik aldatmacası da tarih olacak.

20 gün sonra da olağanüstü genel kurul ile partinin başına geçecek.

***

Böylece partinin iplerini de ele alarak halen yürüttüğü başkanlık sistemini takviye etmiş olacak.

Partinin genel başkanı olunca, tabiatıyla başbakanın partideki konumu zayıflamış cumhurbaşkanının eli hem parti yönetiminde hem de daha da hükümette güçlenmiş olacak.

Gerçi Yıldırım döneminde zaten güçlü ama arada bir yasal engel bulunduğu için partiye müdahalesi dolaylı oluyor bazen de olamıyordu!

Davutoğlu döneminde olduğu gibi.

***

Davutoğlubaşarısız bir başbakan değildi. Koltuğunun hakkını veriyordu ama siyaseten söylenmiş “emanetçi olmayacak” ifadesini ciddiye alarak cumhurbaşkanından bağımsız kararlar almaya başladı. Kusuru başkanlık sistemi içinde başbakanlık yapmasıydı (!). Çünkü cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği gün ülke başkanlık sistemine geçmişti.Davutoğlu burayı atladı. Ama olgunluk göstererek problem çıkarmadı, takdir toplayacak şekilde izzetiyle çekildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belediyeler terör örgütüne teslim edilemez! 20 Ağustos 2019 | 39 Okunma Ebeveynler ve çocuklar aynı dünyada yaşamıyor! 18 Ağustos 2019 | 130 Okunma Cemaatler denetlenmeli-2 13 Ağustos 2019 | 391 Okunma Cemaatler ve tarikatlar denetlenmeli! 11 Ağustos 2019 | 260 Okunma ABD dost da değildir ortak da! 06 Ağustos 2019 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar