Oyumun rengi beyaz

Bugünreferandumdan önceki son yazım. Pazar günü siyasi yasak olduğu için referandum hakkında yazamayacağım. O yüzden bugün kimin ne dediğini bir tarafa bırakıp ben nedenbeyaz oy vereceğimi özetlemek...

Bugünreferandumdan önceki son yazım. Pazar günü siyasi yasak olduğu için referandum hakkında yazamayacağım. O yüzden bugün kimin ne dediğini bir tarafa bırakıp ben nedenbeyaz oy vereceğimi özetlemek isterim.

Oyumun rengi EVET’in rengi olan beyaz olacak inşallah.

Beyaz oy vereceğimçünkü 1982 darbe anayasasına ‘Hayır’ oyu vermiştim. Eğer bu değişikliğe ‘hayır’ oyu verirsem darbe anayasasını korumuş ve onaylamış olurum. Bu da kendimle ters düşmek demektir.

Beyaz oyvereceğim çünkü mevcut anayasa darbe anayasası, değişiklik ise darbeye direnen şanlı meclisin anayasasıdır.

Darbe anayasasında yapılacak her olumlu değişikliğe göğsümü gere gere ‘Evet’ derim.

18 madde içinde olumsuz bir değişiklik yok.

***

Beyaz oyvereceğim çünkü yeni sistem müdahalelerle sonuçlanan ve devlete millete zarar veren koalisyon dönemlerini kapatıyor ve ülkeye siyasi istikrar getirerek vesayetçilerin önünü tıkıyor!

Beyaz oyvereceğim çünkü mevcut yönetimdeki çift başlılık ve yetki karmaşası ortadan kalkıyor.

Beyaz oyvereceğim çünkü artık yüzde 14 ile yüzde 20 ile başbakanlık dönemi kapanıyor Hükümet en az yüzde 50 oyla güvenoyunu bizzat halktan alıyor, dolayısıyla güçlü hükümet dönemi başlıyor.

***

Beyaz oyvereceğim çünkü partisiz cumhurbaşkanlığı aldatmacası tarih oluyor.

Beyaz oyvereceğim çünkü cumhurbaşkanı adaylığı kolaylaşıyor.

Beyaz oyvereceğim çünkü cumhurbaşkanını süresi iki dönemle sınırlı olacağından yeni sistem yenilenmeyi getiriyor, diktanın önünü kesiyor.

Beyaz oyvereceğim çünkü yeni sistem mevcuda göre kıyas bile kabul etmeyecek oranda kuvvetler ayrılığını getiriyor ve yasama organı da hükümet gibi daha güçlü hale geliyor.

Beyaz oyvereceğim çünkü güçlü meclis ve güçlü hükümet güçlü Türkiye demektir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belediyeler terör örgütüne teslim edilemez! 20 Ağustos 2019 | 39 Okunma Ebeveynler ve çocuklar aynı dünyada yaşamıyor! 18 Ağustos 2019 | 130 Okunma Cemaatler denetlenmeli-2 13 Ağustos 2019 | 391 Okunma Cemaatler ve tarikatlar denetlenmeli! 11 Ağustos 2019 | 260 Okunma ABD dost da değildir ortak da! 06 Ağustos 2019 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar