Kibir ve ukalalıkla bakmıyormuş!

Almanya’da yeni cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier geçen hafta, Federal Mecliste (Bundestag) yemin ederek görevine başladı. Yeminden sonra yaptığı ilk konuşmadaTürkiye ile yaşanan gerginliğe...

Almanya’da yeni cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier geçen hafta, Federal Mecliste (Bundestag) yemin ederek görevine başladı.

Yeminden sonra yaptığı ilk konuşmadaTürkiye ile yaşanan gerginliğe değindi.

Eski bir dışişleri bakanı olan Steinmeier’in başlangıçta gerginliği giderecek en azından hafifletecek bir üslup kullandığına şahit olduk.

Konuşmasının devam eden bölümünde ise değişen bir şey olmadığını, Türkiye’ye bakışının klasik Alman hükümet ve basının bakışından farklı olmadığını gördük.

***

Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını, ekonomik bir kalkınma ve reform dönemi geçirdiğini, batı ile yakınlaştığını gördüklerini ve takdir ettiklerini, bu itibarla ve Almanya’da yaşayan Türkler sebebiyle kendilerini Türkiye’ye bağlı hissettiklerini veTürkiye’ye kibirle ve ukalalıkla bakmadıklarını söyledi.

Buraya kadar fotoğrafı doğru okuyan ve gerginliği giderecek bir söylem geliştirdi.

***

Ancak bundan sonra çelişkiler başladı.

‘Geçen yaz yaşanan darbe girişimini kınıyoruz’diyerek bizimle adeta alay etti.

Karşımızda değildi ki soralım:

SayınSteinmeier, madem darbe girişimini kınıyorsunuz, neden darbecileri ülkenizde himaye ediyorsunuz?

Madem kınıyorsunuz koruduğunuz darbecileri istediğimizde neden vermiyorsunuz?

Madem kınıyorsunuz neden bir memurunuz olan istihbarat başkanı çıkıp darbecileri aklayan açıklamalar yapıyor?

Bu mu sizin kibirle ve ukalalıkla bakmadığınız haliniz?

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni partilerin geleceği 15 Aralık 2019 | 2.598 Okunma FETÖ’nün siyasi ayağı 10 Aralık 2019 | 2.842 Okunma Davutoğlu’nun mesajı! 08 Aralık 2019 | 3.377 Okunma ‘Hiçbir güç insanımızı ruh kökünden inancından kadim değerlerinden koparamayacaktır!’ 03 Aralık 2019 | 42 Okunma ‘Kendi evime atılsaydı ancak bu kadar üzülürdüm!’ 01 Aralık 2019 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar