Kibir ve ukalalıkla bakmıyormuş!

Almanya’da yeni cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier geçen hafta, Federal Mecliste (Bundestag) yemin ederek görevine başladı. Yeminden sonra yaptığı ilk konuşmadaTürkiye ile yaşanan gerginliğe...

Almanya’da yeni cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier geçen hafta, Federal Mecliste (Bundestag) yemin ederek görevine başladı.

Yeminden sonra yaptığı ilk konuşmadaTürkiye ile yaşanan gerginliğe değindi.

Eski bir dışişleri bakanı olan Steinmeier’in başlangıçta gerginliği giderecek en azından hafifletecek bir üslup kullandığına şahit olduk.

Konuşmasının devam eden bölümünde ise değişen bir şey olmadığını, Türkiye’ye bakışının klasik Alman hükümet ve basının bakışından farklı olmadığını gördük.

***

Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını, ekonomik bir kalkınma ve reform dönemi geçirdiğini, batı ile yakınlaştığını gördüklerini ve takdir ettiklerini, bu itibarla ve Almanya’da yaşayan Türkler sebebiyle kendilerini Türkiye’ye bağlı hissettiklerini veTürkiye’ye kibirle ve ukalalıkla bakmadıklarını söyledi.

Buraya kadar fotoğrafı doğru okuyan ve gerginliği giderecek bir söylem geliştirdi.

***

Ancak bundan sonra çelişkiler başladı.

‘Geçen yaz yaşanan darbe girişimini kınıyoruz’diyerek bizimle adeta alay etti.

Karşımızda değildi ki soralım:

SayınSteinmeier, madem darbe girişimini kınıyorsunuz, neden darbecileri ülkenizde himaye ediyorsunuz?

Madem kınıyorsunuz koruduğunuz darbecileri istediğimizde neden vermiyorsunuz?

Madem kınıyorsunuz neden bir memurunuz olan istihbarat başkanı çıkıp darbecileri aklayan açıklamalar yapıyor?

Bu mu sizin kibirle ve ukalalıkla bakmadığınız haliniz?

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ebeveynler ve çocuklar aynı dünyada yaşamıyor! 18 Ağustos 2019 | 130 Okunma Cemaatler denetlenmeli-2 13 Ağustos 2019 | 391 Okunma Cemaatler ve tarikatlar denetlenmeli! 11 Ağustos 2019 | 260 Okunma ABD dost da değildir ortak da! 06 Ağustos 2019 | 141 Okunma Başkanlığı değil, Erdoğan’ı istemiyorlar 04 Ağustos 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar