Işık doğudan yükseliyor

23-24 Ocak Astana toplantısı ve kararları sadece Suriye meselesini ele alan bir toplantı olarak görülmemeli. Bu toplantı ve kararları aynı zamanda dünya beşten büyüktür söyleminin eyleme...

23-24 Ocak Astana toplantısı ve kararları sadece Suriye meselesini ele alan bir toplantı olarak görülmemeli.

Bu toplantı ve kararları aynı zamanda dünya beşten büyüktür söyleminin eyleme dönüştüğü bir platform olmuştur.

Öyle ki başta Almanya olmak üzere kimi çevreler tedirgin olmuştur.

Bu toplantının siyasi çözüm üretemeyeceği, siyasi çözümün BM’den çıkacağı itirazlarına sebep olmuştur.

***

Altı senedir BM’nin çözümünde bir milim bile ilerleme kaydedemediği Suriye meselesinde ilk kez somut bir adım atılmıştır.

Suriye’de ateşkes kararı BM’nin değil Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde gerçekleşmiştir.

Sadece bu bile Suriye’deki akan kanı seyretmekle yetinen ve D..Ş ile mücadele ediyor görüntüsü altında bölgede oyalanan batıya büyük bir tokattır.

***

Astana toplantısı ise BM’nin içi kof koca bir yalan torbası olduğunu göstermiştir.

BM’nin Suriye görüşmeleri sadece muhalefetin siyasi kanadıyla o da yüz yüze değil ayrı odalarda aracılar vasıtasıyla gerçekleşiyordu. BM ancak o kadarını becerebiliyordu.

Astana ise tarafları bir masa etrafında toplama başarısını göstererek BM’ye ikinci tokadı atmıştır.

***

BM görüşmelerinde sadece muhalefetin siyasi kanadı yer alıyor, alanda savaşan silahlı gruplar devre dışı kalıyor dolayısıyla görüşmelerin alana yansıması da mümkün olmuyordu.

Türkiye’nin taraflarla bire bir sıkı görüşmeler yapması ve Rusya’nın desteği ile Astana’da silahlı gruplar da masada yer almışlar ve taleplerini dile getirmişlerdir.

Bu başarı da Astana’nın BM’ye attığı üçüncü tokattır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belediyeler terör örgütüne teslim edilemez! 20 Ağustos 2019 | 39 Okunma Ebeveynler ve çocuklar aynı dünyada yaşamıyor! 18 Ağustos 2019 | 130 Okunma Cemaatler denetlenmeli-2 13 Ağustos 2019 | 391 Okunma Cemaatler ve tarikatlar denetlenmeli! 11 Ağustos 2019 | 260 Okunma ABD dost da değildir ortak da! 06 Ağustos 2019 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar