Eline, beline, diline hâkim ol!

Hacı Bektaş-ı Veli’ye isnat edilen bu vecize, insan olmanın gereğini özetlemektedir. Malum insan-ı kâmil olmak için Hacı Bektaş-ı Velinin zikrettiği 4 kapı (şeriat, tarikat, marifet, hakikat)ve 40 makam...

Hacı Bektaş-ı Veli’ye isnat edilen bu vecize, insan olmanın gereğini özetlemektedir.

Malum insan-ı kâmil olmak için Hacı Bektaş-ı Velinin zikrettiği 4 kapı (şeriat, tarikat, marifet, hakikat)ve 40 makam vardır.

Bu Kırk makamın hepsine “şeriat” kapısından girilir. Şeriata uymayan hepsinden mahrum kalır. Diğer kapılara ve makamlara çıkmak şeriata uymaya bağlıdır. Şeriattan kıl kadar ayrılanın tarikattan, marifetten ve hakikatten hiçbir nasibi yoktur.

Şeriat kısaca dini hükümlerin tamamıdır. Hiç kimse şeriatın hükümlerinden muaf değildir. Âlim de olsa, şeyh de olsa, en yüksek mevkii işgal eden yönetici de olsa şeriat ahkâmına uymak zorundadır.

Bunlardan biri de nikâhsız cinsel ilişkinin ve reşit bir erkeğin mahrem bir kadınla kapalı mekânda baş başa kalmasını(halvet)nın caiz olmadığı hükmüdür.

EN GÜZEL ÖRNEK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Serçesi ölen çocuğa taziye! 27 Ekim 2020 | 253 Okunma Sen kimsin? 25 Ekim 2020 | 595 Okunma Mesele, Türkiye'nin kuşatılması meselesidir 20 Ekim 2020 | 547 Okunma Seçmen kimi tercih eder sizce? 18 Ekim 2020 | 234 Okunma Dostların ve kardeşlerin siyasi ihtilafı! 13 Ekim 2020 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar