Dün Ayasofya, bugün Taksim Camii!

Taksim Camii ile ilgili Cuma Günü yayınlanan Selahaddin Eş ağabeyin o muhteşem yazısından sonra, ve dün Cumartesi günü Fadime Özkan ve Hüseyin Gülerce'nin değerli yazılarından sonra acaba ben de yazsam mı...

Taksim Camii ile ilgili Cuma Günü yayınlanan Selahaddin Eş ağabeyin o muhteşem yazısından sonra, ve dün Cumartesi günü Fadime Özkan ve Hüseyin Gülerce'nin değerli yazılarından sonra acaba ben de yazsam mı diye düşündüm.

Sonra da 1974 yılından beri Taksim'de cami yetersizliğinin ne olduğunu bizzat yaşamış ve bu hususta yayınlar yapmış biri olarak tarihe not düşmek adına yazma ihtiyacı hissettim.

1877'den beri her seferinde engellenen Taksim'e cami inşası hususunda, Tayyib bey belediye başkanı seçildiğinde ümitlerimiz tekrar yeşermişti. O zaman haftalık olarak yayınladığım Yörünge dergisinde 'Taksim Camii minareleri gökdelenlerden daha uzun olmalı.' diye kapak yapmıştık da rahmetli Mehmet Şevket Eygi bir yazısında estetikten bahsederken uzun minare teklifimizi kibarca eleştirmişti.

Evet Taksim Camii 150 yıllık bir hayaldi. Ne padişahlar ne de camii yapmak isteyen başbakan ve cumhurbaşkanları engelleri aşamamıştı.

Anlamsız bir direniş vardı. Diren

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP bir siyasi parti midir? 13 Haziran 2021 | 98 Okunma Çıkın artık Atatürk'ün arkasından! 08 Haziran 2021 | 445 Okunma Nâhak yere zastıralba! 06 Haziran 2021 | 414 Okunma Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı! 01 Haziran 2021 | 2.072 Okunma Dün Ayasofya, bugün Taksim Camii! 30 Mayıs 2021 | 288 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar