Çözüm yolu sahip çıkmaktan geçiyor

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) demokratik ülkelerde önemli misyonlar ifa eden kuruluşlardır. Mensuplarının sosyokültürel ve sosyoekonomik taleplerini seslendiren, ulusal ve uluslararası düzeyde talep ve takip eden sivil...

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) demokratik ülkelerde önemli misyonlar ifa eden kuruluşlardır. Mensuplarının sosyokültürel ve sosyoekonomik taleplerini seslendiren, ulusal ve uluslararası düzeyde talep ve takip eden sivil örgütlerdir.

Kuruluş amacından sapmadan mensuplarının hukukunu talep ve takip eden STK’lar aslında kimi sorunların çözülmesinde öncü rol oynarlar.

STK’lar hem mensuplarının sözcüsü olma, hem de hükümetlere çözüm yolu ileten aracı rolü oynama imkânına sahiptirler.

Dernekler, vakıflar, barolar, sendikalar, odalar ve benzeri oluşumlar birer STK’dır ve misyonlarını gereği gibi ifa ettiklerinde hükümetlere ve yasama organına yol gösterirler, tekliflerde bulunurlar.

Hükümetler sendikalarda olduğu gibi onlarla pazarlık masasına bile otururlar. Yasama organı kendilerini ilgilendiren yasama çalışmalarında STK’ların görüş ve teklifini dinler, değerlendirir.

Mesela Birinci Yargı Paketi, Barolar Birliği’

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rant mı milli çıkar mı? 23 Kasım 2021 | 238 Okunma Helalleşme bir aldatmacadır! 21 Kasım 2021 | 499 Okunma Yüzde 50 artı 1 tartışması! 16 Kasım 2021 | 1.174 Okunma İYİ Parti buraya kadar! 14 Kasım 2021 | 2.223 Okunma 100 sene sonra iade edilen emanet! 09 Kasım 2021 | 231 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar