Bunlar da güya dostlarımız!

Batılıların İslamafobiasını ve Türk alerjisini anlıyoruz. Batı dünyasında Türklük Müslümanlıkla eşdeğerdir. Eskiden batıda Türk oldu demek Müslüman oldu demekti. Bilinçaltında...

Batılıların İslamafobiasını ve Türk alerjisini anlıyoruz. Batı dünyasında Türklük Müslümanlıkla eşdeğerdir. Eskiden batıda Türk oldu demek Müslüman oldu demekti.

Bilinçaltında hala o düşünceyi muhafaza ediyorlar.

Dolayısıyla Müslümanlığa karşı her hareket onlar için desteklenmesi gerekiyor.

FETÖ darbe teşebbüsü konusunda darbecilerin hukukunu savunma telaşı da bu anlayıştan kaynaklanıyor.

***

Tamam, onları anlıyoruz da Müslüman-Arap dünyasının tavrına ne demeli.

31 Temmuz 2016 Pazar günü eş- Şarku’l-Avsat isimli Arapça gazeteyi incelerken gözüme ‘Trump ve Erdoğan’ başlıklı bir makale ilişti. Erdoğan’a hakaret dolu bir makale.

Kendi makaleleri zannettim. Değilmiş.

Meğer Thomas L. Friedman’ın ‘Trump and Sultan’ başlığıyla 20 Temmuz’da New York Times’da kaleme aldığı makaleyi tercüme edip yayımlamışlar.

Bu gazete, dostumuz Suudi sermayeli bir gazete!

***

Makale Erdoğan muhaliflerinin ağzıyla yazılmış.

Diktatör göndermesi yaparak başladığı yazısında darbe girişimi hakkında kendine şu soruyu sormuş: ‘Kötü adamlara kötü şeyler olunca sağlıklı cevap nedir?’

Kötü adam dediği Cumhurbaşkanımız!

Sonra devam ediyor:

‘Türkiye’yi yakından takip edenler bilirler ki, Erdoğan yıllardır adım adım Türk demokrasisine darbe yapma yolunda yürüyordu.’

***

Darbenin başarısızlığına sevinmiş ama Erdoğan’ın dikta yönetimine karşı çıkan muhaliflere katılıyormuş!

Erdoğan milleti devlet dostu ve düşmanı olarak ikiye bölüp düşman yaratarak liderliğini sürdürüyormuş!

Buradan Trump’a geçiyor ve ‘o da Erdoğan taktiği uyguluyor diyor.’

***

Eş- Şarku’l-Avsat gazetesi Suudi kralı hakkında bırakın diktatör demeyi en küçük bir eleştiri kelimesi yayınlayamaz, adını saygısızca andığı an bile başına gelecekleri bilir.

Peki kralın dostu bir Cumhurbaşkanına bu denli hakaret dolu bir yazıyı kralın gazetesinde yayımlamak ne anlama gelir?!

Hadi diyelim ki gazete objektif davranmış -davranamaz ya- ve aleyhte bir yazıya yer vermiş. Fakat bu makalenin yanı sıra Kuveytli Şemlan Yusuf el-İsa isimli yazar da aynı gün benzer bir yazı yazmış. Darbeden sonra intikamcı bir yöntem izlediği gerekçesiyle Erdoğan’a karşı darbecileri savunuyor ve ‘Polis ve AK Parti’nin milis güçleri ordu komutanlarına hakaret ediyor, bu kabul edilemez’ diyor.

***

Bu yazar, Cumhurbaşkanımızın dostu olduğunu söyleyen kralın gazetesinde Erdoğan’ın yeni görevlendirmelerde partizanca davranacağını yazmış ama darbeyi tek kelimeyle bile eleştirmemiş.

Sonra ağzından baklayı çıkarmış ve Erdoğan üzerinden İhvan-ı Müslimin’e yüklenmiş ve AK Parti’yi de İhvan’ın uzantısı gibi göstermeye çalışmış.

Dahası, gerçek muhalefet olarak HDP’yi göstermiş. Hükümetin darbeye karşı aldığı tedbirleri diktatörlük alameti olarak değerlendirmiş ve devletin laiklik sayesinde ileri bir ülke olduğu tezini savunmuş. Yazısını başkanlık sistemini kötüleyerek bitmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babacan’a dikkat! 16 Temmuz 2019 | 3.924 Okunma FETÖ ile mücadeleye devam! 14 Temmuz 2019 | 1.678 Okunma LGBT ve istismar! 09 Temmuz 2019 | 347 Okunma Boğazın yıldızı! 07 Temmuz 2019 | 52 Okunma Yüzümüze gülüp arkadan iş çevirenler! 02 Temmuz 2019 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar