Boğazın yıldızı!

Bir avuç toprağımızı korumak ne kadar önemliyse en küçük milli bilgiyi korumak da o kadar önemlidir.  Teknolojinin ve dijitalleşmenin zirve yaptığı günümüzde bilgi, eskisi gibi karton...

Bir avuç toprağımızı korumak ne kadar önemliyse en küçük milli bilgiyi korumak da o kadar önemlidir. 

Teknolojinin ve dijitalleşmenin zirve yaptığı günümüzde bilgi, eskisi gibi karton klasörlerde saklanmıyor. Milyonlarca sayfalık bilgi küçücük bir bellekte korunabiliyor. Koca bir kütüphaneyi cebinizdeki küçük bir flaş diskte taşıyabiliyorsunuz. 

Bununla birlikte kamunun ve büyük firmaların bilgileri artık küçük belleklere sığamayacak boyuta erişmiş ve bu bilgileri dijital ortamda koruyacak veri merkezlerine (data center) ihtiyaç hasıl olmuştur. 

Kurumların binlerce raftaki milyonlarca klasör ve dosyanın bulunduğu arşivlerini düşünün. İşte o arşivler yerini günümüzde data center’lere bırakıyor. 

*** 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Tunus'da şok eden cumhurbaşkanlığı seçimi! 15 Ekim 2019 | 2.487 Okunma ABD’nin karizması fena çizildi! 13 Ekim 2019 | 2.444 Okunma Diyanet’in ezan hassasiyeti! 08 Ekim 2019 | 111 Okunma Kılıçdaroğlu’nun takıyyesi! 06 Ekim 2019 | 119 Okunma Şam’da yapılsa ancak bu kadar olurdu! 01 Ekim 2019 | 54 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar