Boğazın yıldızı!

Bir avuç toprağımızı korumak ne kadar önemliyse en küçük milli bilgiyi korumak da o kadar önemlidir.  Teknolojinin ve dijitalleşmenin zirve yaptığı günümüzde bilgi, eskisi gibi karton...

Bir avuç toprağımızı korumak ne kadar önemliyse en küçük milli bilgiyi korumak da o kadar önemlidir. 

Teknolojinin ve dijitalleşmenin zirve yaptığı günümüzde bilgi, eskisi gibi karton klasörlerde saklanmıyor. Milyonlarca sayfalık bilgi küçücük bir bellekte korunabiliyor. Koca bir kütüphaneyi cebinizdeki küçük bir flaş diskte taşıyabiliyorsunuz. 

Bununla birlikte kamunun ve büyük firmaların bilgileri artık küçük belleklere sığamayacak boyuta erişmiş ve bu bilgileri dijital ortamda koruyacak veri merkezlerine (data center) ihtiyaç hasıl olmuştur. 

Kurumların binlerce raftaki milyonlarca klasör ve dosyanın bulunduğu arşivlerini düşünün. İşte o arşivler yerini günümüzde data center’lere bırakıyor. 

*** 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mesele F35’den daha büyük! 21 Temmuz 2019 | 1.238 Okunma Babacan’a dikkat! 16 Temmuz 2019 | 3.925 Okunma FETÖ ile mücadeleye devam! 14 Temmuz 2019 | 1.678 Okunma LGBT ve istismar! 09 Temmuz 2019 | 347 Okunma Boğazın yıldızı! 07 Temmuz 2019 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar